حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی


مالیات هزینه‌ای است که کلیه افراد حقیقی و حقوقی که از خدمات و امکانات عمومی استفاده می‌کنند ملزم به پرداخت آن هستند. با این حال این مفهوم یک اصطلاح چتری برای اشاره به انواع مختلفی از محاسبات مرتبط با عملکرد مالی محسوب می‌شود. برای مثال مالیات یک شرکت بازرگانی با مالیات بر حقوق کارکنان تفاوت زیادی دارد و محاسبه آن‌ها به روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

به صورت کلی تمام فعالیت‌های تجاری و مالی که توسط افراد و موسسات انجام می‌شود حتی اگر معاف از مالیات باشند، مشمول حسابداری مالیاتی می‌شود. در نتیجه افراد، کسب و کارها، شرکت‌ها و انواع موسسات و سازمان‌های دیگر ملزم به انجام این فعالیت حسابداری هستند. هدف از مالیات نیز چیزی جز تامین منابع برای خدمات و امکانات عمومی هر کشور نیست.

با توجه به تعریف گفته شده دریافتیم که حسابداری مالیاتی یکی از موضوعات مهمی است که آموختن و به کار بردن آن تاثیر مهمی در جلوگیری از اشتباهات حسابداری، کسب درآمد و بهبود معیشت‌ها دارد. دنیای حسابداری پر از پیچ و خم‌هایی است که با آگاهی به آن‌ها می‌توان از بروز مشکلات بسیاری جلوگیری کرد، به ارتقای کسب و کارها کمک کرد و وضعیت معیشت جامعه، سازمان‌ها و افراد را به شکلی عادلانه گسترش داد. به همین دلیل یکی از دانش‌های مهم در دنیای حسابداری، حسابداری مالیاتی است. اما این دانش چیست و شامل چه موضوعاتی است؟ در ادامه به توضیح کامل حسابداری مالیاتی می‌پردازیم.

حسابداری مالیاتی چیست؟

حسابداری مالیاتی (Tax Accounting) است به عنوان یکی از روش‌های حسابداری شناخته می‌شود که در آن حسابدار به جای رسیدگی به صورت‌های مالی مختلف تنها روی مبحث مالیات و حسابداری امور مالیاتی تمرکز می‌کند. مهم آنکه این تخصص به عنوان یک تخصص رسمی شناخته می‌شود و حتی قوانین واضحی در مورد آن‌ها وجود دارد که کسب و کارها باید حتما این موارد را رعایت کنند.

هدف حسابداری مالیاتی

این نوع از حسابداری با هدف محاسبه مالیاتی که افراد و موسسات ملزم به پرداخت آن هستند انجام می‌شود. هدف از آن به‌صورت کلی نظارت بر وجوه نقدی و غیرنقدی در سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف جامعه است. همان طور که پیشتر اشاره شد انواع مختلفی از مالیات وجود دارد که به افراد و موسسات متفاوتی تعلق می‌گیرد. می‌توان گفت حسابداری رسیدگی به موضوع مالیات بر درآمد، پیگیری معافیت‌های مالیاتی، محاسبه هزینه‌های قابل قبول مالیاتی و استهلاک، قرائن و ضرایب مالیاتی، تشویق‌ها و جریمه‌های مالیاتی و … است.

به طور واضح هدف اصلی حسابداری مالیاتی جلوگیری از بروز جرائم مالیاتی سنگین و بهره‌مند ساخت واحد اقتصادی از معافیت‌های مالیاتی و تشویق‌های مالیاتی است تا بتواند با استفاده از این موارد از تضرر شرکت جلوگیری و سودی به آن برساند.

مطالعه مقاله  ریسک به ریوارد

در نتیجه هدف از حسابداری مالیاتی شناخت و محاسبه نوع مالیاتی که فرد یا موسسه لازم است پرداخت کند. بعضی از فعالیت‌های اصلی این نوع از حسابداری شامل محاسبه موارد زیر می‌شود:

 • مالیات بر درآمد (ویژه کسب و کارها و کسبه)
 • مالیات مستقیم کارکنان (ویژه کارمندان، کارگران و … )
 • محاسبه قرائن و ضرایب مالیاتی بر اساس دستورالعمل‌های داخلی
 • پیگیری معافیت‌های مالیاتی
 • شناسایی راه‌کارهای دریافت تشویق‌های مالیاتی و پیشگیری از جریمه‌های مالیاتی

حسابدار مالیاتی چه وظایفی بر عهده دارد:

وظایف حسابدار مالیاتی شامل محاسبه مبلغ مالیات یک فرد، کسب وکار، یا موسسه بر پایه ضریب‌ها و دستورالعمل‌های داخلی است. برای همین حسابدار مالیاتی باید به‌خوبی با قوانین مالیاتی، نحوه تعلق گرفتن یا معافیت مالیاتی آشنا باشد. حسابدار مالیاتی باید بر نحوه محاسبه این موارد در یک عملکرد مالی مشخص مسلط باشد.

یک حسابدار تازه‌کار می‌تواند با دقت زیاد ضریب‌ها و فرمول‌های مالیاتی را بکار برده و مبلغ مالیات را به‌دست بیاورد. اما یک حسابدار مالیاتی با تجربه با جزئیات این فرمول‌ها و احیانا راه‌کارهایی برای کاهش مبلغ مالیات آشنایی دارد. برای همین کسب وکارها و افراد معمولا ترجیح می‌دهند از حسابدار مالیاتی خبره و مجرب استفاده کنند. چرا که این کار مستقیما در میزان پرداخت مالیات آن‌ها موثر است.

تهیه گزارش‌های مالی با نرم افزارهای حسابداری مالیاتی

نرم‌افزارهای حسابداری پیشرفته باتوجه به اهمیت و ضرورت مالیات در حسابداری، قابلیت‌هایی برای انجام این محاسبات در اختیار کاربران می‌گذارند. بسیاری از کسب و کارها به ضرورت‌های قانونی و مالیاتی برای تولید و ارائه گزارش‌های مورد تائید اداره دارایی آگاهند. این موضوع باعث شده به این نرم افزارهای حسابداری روی بیاورند.

طبق قوانین جدید مالیاتی کشور، بسیاری از اصناف در راستای افزایش شفافیت مالی ملزم به ارائه گزارشات مالی هستند. استفاده از این نرم‌افزارها در ارائه گزارشات فصلی و سالانه مورد تائید اداره دارایی کمک می‌کند.

خدمات شرکت‌های حسابداری در زمینه حسابداری مالیاتی

مهمترین خدماتی که در زمینه حسابداری مالیاتی توسط شرکت‌های مالیاتی ارائه می‌شود به شرح زیر خواهد بود:

 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی
 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
 • تهیه و تنظیم گزارش‌های فصلی
 • مالیات بر درآمد پرسنل
 • تهیه و تنظیم دفاتر قانونی شرکت مانند دفتر روزنامه و دفتر کل و…
 • تنظیم اظهارنامه عملکرد
 • پیگیری مسائل و مشکلات مالیاتی و تلاش برای رفع آن‌ها
 • رسیدگی به پرونده‌های دادرسی مالیاتی
مطالعه مقاله  رکود اقتصادی چیست؟

هزینه‌های قابل قبول مالیاتی

اصلی‌ترین موضوعی که در پیگیری درآمد و هزینه افراد و کسب و کارهای گوناگون مورد بررسی و حسابرسی قرار می‌گیرد انواع هزینه‌های قابل قبول مالیاتی است. برای همین طبق قوانین مالیاتی لازم است صورت‌حساب‌های مالیاتی با توجه کارکرد و عملکرد هر کسب و کار به صورت مستدل و مستند تنظیم شود.

طبق قوانین مالیاتی، هر نوع خرید و فروش کالا و خدمات لازم است به صورت مستند ثبت و فاکتور شود. بر این اساس هر فاکتور خرید یا فروشی باید واجد اطلاعات زیر باشد:

 • نام فروشنده/ خریدار
 • شماره سریال فاکتور
 • تاریخ صدور
 • شماره کد اقتصادی
 • آدرس و شماره تلفن و اطلاعات تماس
 • کد 10 رقمی شرکت‌ها و کد ملی افراد
 • مشخصات محصولات یا خدمات
 • قیمت واحد
 • تعداد کالا یا میزان خدمات
 • مبلغ کل یا جمع فاکتور
 • امضای فروشنده/ مهر شرکت
 • امضای خریدار/ تحویل گیرنده
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • قیمت کل کالا
 • مالیات مستقیم بر حقوق

بر خلاف کسبه و شرکت‌های بازرگانی و تجاری که باید هزینه‌های مالیاتی خود را محاسبه کرده و به صورت مستدل و مستند به اداره دارایی ارائه دهند، مالیات بر حقوق کارمندان و افراد شاغل لازم است توسط کارفرما محاسبه شده و از طرف آن‌ها به اداره دارایی پرداخت شود.

نکته مهم؛ در نظر داشته باشید که محاسبه مالیات بر حقوق از جمله موارد پیچیده حسابداری مالیاتی محسوب می‌شود که لازم است بر اساس معافیت‌ها، ضریب‌ها و دستورالعمل‌های اداره دارایی در هر سال انجام شود. برای همین این نوع از حسابداری مستلزم آشنایی گسترده با این قوانین و همچنین آگاهی از تغییرات آن‌ها در هر سال است.

لازم به ذکر است که این نوع از مالیات صرفا به کارمندان و افراد شاغلی تعلق می‌گیرد که مشمول بیمه تامین اجتماعی شده باشند. علاوه بر این، هر سال نرخ معافیت مالیاتی برای افرادی که از سطح حقوق پایینی برخوردار هستند توسط اداره دارایی تعیین می‌شود. به عنوان مثال در سال 1400 کارمندان و شاغلانی که تا سقف 480/000/000 ریال در سال، یا 4 میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشند، از این نوع مالیات معاف هستند. این در حالی است که میزان نرخ معافیت مالیاتی در سال 1399 برابر با 3 میلیون تومان در ماه بود.

جمع بندی

حسابداری مالیاتی مهم‌ترین و خطیرترین فعالیت حسابداری است که افراد و شرکت‌ها به شکل‌های مستقیم و غیرمستقیم باید انجام دهند. این حسابداری همانطور که از عنوانش پیداست، به محاسبه مالیاتی می‌پردازد که بر اساس دستورالعمل‌های اداره دارایی تعیین می‌شود.

مطالعه مقاله  ریسک اعتباری (Credit risk)

این نوع از حسابداری با مواد قانونی مختلف و جزئیات حقوقی گوناگونی ارتباط دارد. بنابراین علاوه بر دانش محاسباتی، حسابدار برای محاسبه آن به درک بسیار بالایی از قوانین مالیاتی نیاز دارد. با این حال جزئیات و تبصره‌های قانونی در سال‌های گذشته و با پیشرفت تکنولوژی تبدیل به فرمول‌های محاسباتی شده‌اند. امروزه نرم افزارهای پیشرفته حسابداری قادر به انجام آن‌ها هستند.

سوالات متداول:

1-      چه چیزی باعث شده حسابداری مالیاتی به عنوان یک تخصص شناخته شود؟

اهمیت امور مالیاتی، به طور کامل امور مالیاتی همواره از مهمترین بخش‌های امور مالی هر کسب و کار محسوب می‌شود و علت آن حساسیت این موضوع است. رسیدگی درست و تخصصی به موضوع امور مالیاتی هر کسب و کار می‌تواند از متضرر شدن یک کسب و کار جلوگیری کند و سهل انگاری در این موضوع می‌تواند خسارات زیان باری بر شرکت وارد نماید. به همین دلیل در بسیاری از شرکت‌ها اعم از شرکت‌هایی با سایز بزرگ و حتی شرکت‌های سایز متوسط نیز از افراد و حتی تیم‌های تخصصی در زمینه مالیات بهره گرفته می‌شود.

2-      حسابدار مالیاتی چه توانمندی‌های دارد؟

حسابدار مالیاتی که با عنوان مشاور مالیاتی هم شناخته می‌شود معمولا یک حسابدار با تجربه و فعال است و توصیه می‌شود به هیچ وجه از حسابداران تازه کار در این زمینه استفاده نشود. برخی از کسب و کارهای کوچک که برای امور مالی اندک خود از حسابداران تازه کار و کم سابقه استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند برای رسیدگی به امور مالیاتی خود از خدمات تخصصی مشاوره مالیاتی بهره بگیرند که کار بسیار سنجیده و درستی است. یک حسابداری مالیاتی باید علاوه بر فرآیندها و امور مالی حسابداری، به مسائل حقوقی تسلط نسبی و به قوانین مالیاتی (به خصوص قانون مالیات‌های مستقیم) اشراف کامل داشته باشد.

3-      این شغل برای چه کسانی مناسب است؟

انتخاب شغل حسابدار مالیاتی برای کسانی مفید است که با دقت و با وفا هستند، کارشان را دوست دارند و به آن اهمیت می‌دهند. کسانی که برای برپایی عدالت تلاش می‌کنند و می‌توانند در برابر وسوسه‌های گوناگون ارائه گزارش‌های نادرست مالی بایستند و گزارش‌هایی مستند و معتبر ارائه کنند. رشته حسابداری مالیاتی، می‌تواند دوره بسیار مهم و مفیدی باشد که علاوه بر بالا بردن دانش‌های عمومی از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.

نگارش: ساناز یوسفی

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله مالیات سبز را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات مالی و اقتصادی


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/mbainfin/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4369

TaxTax Accountingاظهارنامه مالیاتیگزارش‌های فصلیمالیات بر ارزش افزودهمالیات بر درآمد پرسنلمالیات مستقیم بر حقوق

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×