سناریو نویسی با ابزار Scenario manager

سناریو نویسی با ابزار Scenario manager

سناریو نویسی با ابزار Scenario manager


چگونه از ابزار تجزیه و تحلیل Scenario manager در Excel استفاده کنیم؟

استفاده از Scenario manager در Excel بسیار ساده و آسان است. بگذارید با چند مثال کارکرد ابزار مدیریت سناریو را در Excel درک کنیم.

Scenario manager در Excel – مثال شماره 1

یک مثال ساده می تواند بودجه ماهانه خانواده شما باشد. شما برای غذا، مسافرت، سرگرمی، لباس و… هزینه خواهید کرد… و خواهید دید که اینها چگونه بر بودجه کلی شما تأثیر می گذارند.

مرحله 1:

ایجاد یک جدول مانند جدول زیر لیست هزینه ها و منابع درآمد شما را نشان می دهد.

در خانه B5، کل درآمد را دارید.

در خانه B17، شما کل هزینه های ماه را دارید.

در خانه B19، کل پول باقی مانده قابل مشاهده است.

پس از محاسبه همه هزینه ها، در پایان فقط با 5،550 به پایان می رسید. بنابراین، شما باید هزینه خود را کاهش دهید تا در آینده بیشتر پس انداز کنید.

مرحله 2:

از بالای Excel، روی منوی Data کلیک کنید> در منوی Data، پانل Data Tools را پیدا کنید> بر روی گزینه what-if-Analysis کلیک کنید و از منو Scenario Manager in excel را انتخاب کنید.

مرحله 3:

وقتی روی Scenario manager زیر کلیک می کنید، جعبه گفتگو باز می شود.

مرحله 4:

باید سناریوی جدیدی ایجاد کنید. بنابراین بر روی دکمه Add کلیک کنید. سپس جعبه گفتگوی زیر را دریافت خواهید کرد.

به طور پیش فرض، خانه C10 را نشان می دهد که خانه فعال فعلی است. ابتدا نام سناریو را در کادر به عنوان بودجه واقعی تایپ کنید.

مطالعه مقاله  آشنایی با الگوریتم سری های زمانی

اکنون، باید تعیین کنید که صفحه Excel شما در کدام خانه ها تغییر خواهد کرد. در این سناریوی اول، هیچ موردی تغییر نخواهد کرد زیرا این بودجه واقعی ماه شما است. به هرحال، باید مشخص کنیم خانه ها تغییر می کنند.

اکنون سعی کنید هزینه های غذا و لباس خود را کاهش دهید. اینها به ترتیب در خانه های B15 و B13 وجود دارد. اکنون جعبه گفتگوی سناریوی جدید شما باید به این شکل باشد.

OK را انتخاب کنید و Excel مقادیری از شما می خواهد. از آنجا که نمی خواهیم تغییری در این سناریو ایجاد شود، فقط روی OK کلیک کنید.

اکنون، شما به جعبه Scenario manager بازگردانده خواهید شد. حالا پنجره به این شکل در می آید.

اکنون، یک سناریو انجام شده و تمام شده است. سناریوی دوم را ایجاد کنید و این جایی است که شما نیاز به تغییر در هزینه های غذا و لباس خود دارید.

یک بار دیگر روی دکمه Add کلیک کنید و نام سناریو را به عنوان Plan 2 بگذارید. تغییر روی خانه های B15 و B13 (هزینه غذا و لباس) اعمال خواهد شد.

اکنون، در زیر جعبه گفتگوی مقادیر سناریو دوباره باز می شود. این بار می خواهیم مقادیر را تغییر دهیم. موارد مشابه را در تصویر زیر وارد کنید:

اینها مقادیر جدید سناریوی جدید ما، plan2 است. ok را انتخاب کنید و اکنون به پنجره Scenario manager بازگشتید. اکنون ما دو سناریو داریم که براساس بودجه واقعی و plan2 نامگذاری شده اند.

یک بار دیگر روی دکمه Add کلیک کنید و نام سناریو را Plan 3 بگذارید. تغییر روی خانه های B15 و (B13 هزینه غذا و پارچه) اعمال خواهد شد.

مطالعه مقاله  جریان نقدی با تابع xnpv

اکنون، در زیر جعبه گفتگوی مقادیر سناریو دوباره باز می شود. این بار می خواهیم مقادیر را تغییر دهیم. موارد را مشابه تصویر زیر وارد کنید:

اینها مقادیر جدید سناریوی جدید ما، plan3 است. ok را کلیک کنید و اکنون به پنجره Scenario manager بازگشتید. اکنون سه سناریو دارید که به نام های بودجه واقعی، plan2 و plan3 نامگذاری شده اند.

همانطور که مشاهده می کنید، ما بودجه واقعی خود،plan2 وplan3 را داریم. با انتخاب plan2، روی دکمه نمایش در پایین کلیک کنید. مقادیر موجود در صفحه Excel شما تغییر می کند و بودجه جدید محاسبه می شود. تصویر زیر شکل ظاهری آن را نشان می دهد.

بر روی بودجه واقعی کلیک کنید، سپس بر روی دکمه نمایش کلیک کنید تا تفاوت ها را مشاهده کنید. مقادیر اولیه نمایش داده می شود.

همین کار را برای plan2 نیز انجام دهید تا تغییرات را بررسی کنید

بنابراین Scenario manager در Excel به شما امکان می دهد مقادیر مختلفی را تنظیم کنید و به شما امکان می دهد تغییرات قابل توجه را از آنها شناسایی کنید.

چگونه می توان یک گزارش خلاصه در Excel ایجاد کرد؟

پس از پایان کار با اضافه کردن سناریوهای مختلف، می توانیم یک گزارش خلاصه در Excel از این Scenario manager در Excel ایجاد کنیم. برای ایجاد یک گزارش خلاصه در Excel، مراحل زیر را دنبال کنید.

  • از نوار منوی Excel بر روی زبانه Data کلیک کنید.
  • بر روی what if analysis کلیک کنید.
  • در بخش تجزیه و تحلیل what-if-analysis، روی Scenario manager در Excel کلیک کنید.
  • اکنون بر روی Summary کلیک کنید.
مطالعه مقاله  معافیت مالیاتی در مناطق آزاد

برای ایجاد گزارش خلاصه در Excel، روی ok کلیک کنید.

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، این کار خلاصه را در صفحه جدید ایجاد می کند.

این خلاصه، تغییر در پس انداز در سه سناریوی مختلف را نشان می دهد. در سناریوی اول، پس انداز 5550 بود. در سناریوی دوم، به دلیل کاهش هزینه در بخش غذا و لباس، پس انداز به 20550 افزایش می یابد و در نهایت، سناریوی سوم نیز سناریوی متفاوتی را نشان می دهد.

بسیار خوب، اکنون ما از یک برنامه ریز بودجه خانوادگی ساده استفاده کردیم. به نظر می رسد به اندازه کافی برای درک کاربرد و نحوه کار با Scenario manager در Excel مفید باشد. (شاید این کافی باشد تا خانواده شما متقاعد شوند که سبک زندگی خود را تغییر دهند!)

Scenario manager در Excel ابزاری عالی و بسیار مفید و کاربردی در هنگام انجام تجزیه و تحلیل حساسیت می باشد. شما می توانید بلافاصله گزارش خلاصه را در Excel ایجاد کنید تا یک طرح را با دیگری مقایسه کنید و بهترین برنامه جایگزین را برای گرفتن نتیجه بهتر و مناسب تر انتخاب کنید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله محاسبه اقساط وام بانکی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات آموزشی

Scenario managerآموزش کامفاراقتصاد داده محوراکسلامکان سنجیبازار مالیبازاریابیبازده ریسکتحلیل دادهسرمایه گذاریسناریو نویسیطرح توجیهیطرح کسب و کارکسب و کار

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×