سازماندهی 1

سازماندهی

سازماندهی


سازماندهی فرآیندی است که طی آن تصمیم‌گیری می‌شود که چه کسی در سازمان، چه وظایفی را انجام خواهد داد، کجا تصمیم‌گیری خواهد شد، چه کسی به چه کسی گزارش خواهد داد، و چگونه بخش‌های متفاوت سازمان، فعالیت‌های خود را برای نیل به هدف مشترک هماهنگ خواهد ساخت.

سازماندهی

سازماندهی چهارچوب روابط حاكم بر مشاغل، سیستم‌‌ها و فرآیند‌های عملیاتی و افراد و گروه‌هایی است كــه بــرای نیل به هــدف تـلاش می‌كنند. سازماندهی مجموعه راه‌هایی است كه كار را به وظایف مشخص تقسیم می‌كند و هماهنگی میان آن‌‌ها را فراهم می‌كند. ساختــار، توزیــع قــدرت در سازمان را نشــان می‌دهد و صرفاً یك سازوكار هماهنگی نیست بلكه فرآیند‌های سازمانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سازماندهی به الگو‌های روابط درونی سازمان، اختیــار و ارتباطات دلالت دارد و روابط گزارش دهی، كانال‌های ارتباط رسمی، تعیین مسئولیت و تفویض اختیار تصمیم‌گیری را روشن می‌سازد.

مفاهیم مرتبط با سازماندهی

الف) تقسیم کار: منظور از تقسیم کار، تفکیک وظایف و اختصاص دادن آن‌‌ها به افراد متفاوت است.

ب) سلسله مراتب: رتبه هر فرد در سلسله مراتب سازمان به طور واضحی مراتب قدرت وی را تعیین می‌کند. هر یک از کارکنان زیر نظر یک مدیر کار می‌کنند و احتمالاً سرپرستی چند کارمند را در سطوح پائین‌تر بر عهده می‌گیرند.

ج) تفویض اختیار: فرآیند انتقال وظیفه و اختیار به دیگران، تفویض اختیار نامیده می‌شود. تفویض اختیار امری مخاطره آمیز است و مستلزم بکارگیری سازوکار‌های رسمی و مستمر کنترل و هماهنگی می‌باشد.

د) مسئولیت و پاسخگویی: هر یک از افراد شاغل در سازمان موظفند که به مدیر مافوق خود گزارش دهند.

مطالعه مقاله  ستاپ‌‌های پرایس اکشن به روش لنس بگز

ه) شغل: مجموعه‌ای از وظایف مشخص است که می‌توان آن‌‌ها را بر عهده یک فرد قرار داد.

مفاهیم مرتبط به طراحی شغل

غنی‌سازی شغل/ توسعه عمودی شغل (job enrichment):

غنی‌سازی شغل به فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که منجر به «توسعه عمودی» شغل و انگیزاننده کارکنان می‌شود. توسعه عمودی به مفهوم اعطای اختیارات و مسئولیت‌‌های بیشتر به شغل و شاغل آن است. بعنوان مثال «کارمند اداری» که مسئول لیست برداری از متقاضیان استخدام و تشکیل پرونده بود، پس از غنی‌سازی مسئولیت مصاحبه با متقاضیان و اعلام نظر اولیه جهت استخدام را به عهده گیرد.

توسعه شغل/ توسعه افقی شغل (job enlargement):

توسعه شغلی به مجموعه از فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که منجر به «توسعه افقی» شغل شود. توسعه افقی به مفهوم افزایش وظایف جدید و هم عرض با وظایف قبلی است. هدف از آن افزایش میزان تنوع شغلی است. در مثال قبلی اگر وظیفه «پیگیری صدور دفترچه درمانی» را به کارمند محول می‌کردند، توسعه شغلی اتفاق می‌افتاد.

چرخش شغلی (job rotation):

چرخش شغلی به مفهوم جابجایی و انتقال مشاغل یک شغل به مشاغل هم ردیف است. هدف از چرخش شغلی افزایش مهارت کارشناسان در انجام وظایف جدید و دریافت تصویر کلی از سازمان و نیز پرورش مدیران است.

شرح شغل (Job description):

شرح شغل دربرگیرنده مجموعه وظایف و فعالیت‌هایی است که در قالب شغل انجام می‌شود. شرح شغل شامل عنوان شغل، منظور از ایجاد شغل، شرح وظایف عمده و میزان اختیارات است.

شرایط احراز شغل (job qualification):

شرایط احراز به میزان تخصص، دانش و مهارت شاغلین شغل اشاره دارد. هر شغلی با توجه به وظایف و اختیارات خود شرایطی را می‌طلبد. عوامل احراز شغل عبارتند از: دانش، آموزش، مهارت، آمادگی ذهنی و استعداد و…

شرایط احراز شغل

شرایط احراز شغل

ساختار سازمانی و عوامل شکل دهنده آن

منظور از ساختار سازمانی، شبکه ارتباطات واحد‌ها، مقررات، دسته بندی‌‌های رسمی و غیررسمی، و سایر عواملی است که به مراتب رسمیت، پیچیدگی و تمرکز در سازمان تاثیر دارند. ساختار به مثابه ابزاری بسیار پیچیده برای کنترل فراگرد روابط متقابل اعضا بوجود می‌آید و به صورت مستمر تجدید می‌گردد و در عین حال روابط متقابل افراد را تعیین می‌نماید. بر این اساس ساختار سازمان همواره ثابت باقی نمی‌ماند بلکه به امور سازمان شکل می‌دهد و متقابلا از فعالیت‌های سازمانی تاثیر می‌پذیرد. فرایند ظهور و پیدایش ساختار، یک فرآیند مستمر است.

ساختار سازمانی

ساختار سازمانی

ابعاد ساختار سازمانی

پیچیدگی:

پیچیدگی درجه‌ای از تخصصی كردن افراد بر حسب متخصصین شغلی در داخل سازمان است و ممكن است بوسیله؛ تعداد مكانهایی كه كار در آنجا می‌شود، تعداد مشاغلی كه انجام می‌شود و تعداد سلسله مراتبی كه وظایف مختلف را انجام می‌دهند، تعریف و اندازه‌گیری شود. پیچیدگی، مشكلات كنترل و هماهنگی را افزایش می‌دهد و سازمان برای حفظ موقعیت خود در مقابل رقبا باید نوآوری را افزایش دهــد.

مطالعه مقاله  سیستم مالی

پیچیـدگی حاصــل عــدم اطمینان محیطی است و بطور فرایند چرخشی، محیط پیچیده و متغیر موجب افزایش عدم اطمینان محیطی می‌شود، با افزایش پیچیدگی و تنوع در محیط، سازمان برای تطبیق با آن، در خود پیچیدگی ایجاد می‌كند. سازمانی كه به طور همزمان دارای سطوح سلسله مراتب زیاد (تفكیك عمودی)، حیطه نظارت گسترده (تفكیك افقی) و مكان‌های جغرافیایی چندگانه باشد، بسیار پیچیده است.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله ابزار های تحلیل داده را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات مالی و اقتصادی

آموزش کامفاراستراتژیاقتصاداقتصاد داده محورالگوریتم پیش بینیامکان سنجیبازار مالیبازاریابیبازده ریسکتحلیل دادهداده کاویسرمایه گذاریطرح توجیهی

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×