رهبری بازار

رهبری بازار

رهبری بازار


رهبر بازار کیست؟ رهبر بازار بودن به چه معناست؟  رهبر بازار چه ویژگی های دارد؟ چه راهکار هایی برای رهبر بازار شدن وجود دارد؟

در علم مدیریت استراتژیک بازاریابی به طور معمول برای شرکت ها و رقبای  شرکت ها در بازار چند نقش متصور می شوند که شامل؛ رهبر بازار، دنباله روها (یا همان پیرو)، چالش گرها و بازیگران حاشیه ای می باشد.

در این مقاله قصد داریم به توضیح رهبر بازار بپردازیم که علاوه بر چیستی رهبر بازار بر مزایا و ویژگی های رهبر بازار و همچنین راهکار های برای این موقعیت (رهبری بازار) ارائه دهیم.

رهبر بازار چیست؟

رهبربازار (Market Leader) بودن در اصطلاح عام یعنی داشتن بیشترین سهم در بازار؛ اما به صورت دقیق تر بخواهیم بیان کنیم باید گفت: اینکه در هر صنایع یک رهبر بازار دارد بدین منظور که شرکت بتواند بیشترین سهم فروش در یک کالا و توانایی بالایی جهت کنترل بر آن بازار را در اختیار داشته باشد.

آیا رهبر بازار همیشگی است؟

تسلط داشتن بر کل بازار یا بخشی از بازار هیچ وقت کار سهل و آسانی نبوده و نیست و زمانی در این مسیر می توان موفق عمل کرد که بتوان با هوشیاری کامل همه جوانب را رصد و پیگیری کرد و از همه مهم تر در سازگاری با بازار در هر نوع شرایطی توانمند بود؛ برای نمونه یک محصول را مثال می زنیم مثلا گوشی.

در سال های گذشته که تنوع گوشی به شدت و کیفیت امروز نبود (همان گوشی های ساده نوکیا را مد نظر داشته باشد)، با همان گوشی می توانست  نیاز اکثریت مخاطبان و مشتری را به گوشی بر طرف کرد و طرفداران زیادی هم داشت، اما حالا چه شده؟ آیا هنوزم این مدل از گوشی به همان اندازه طرفدار و خریدار دارد؟ آیا همچنان نیاز بازار در حد مانده است؟

در آن زمان به علت تنوع کمتر محصولات و رقابت کمتر، طرفداران زیادی داشت. اما در حال حاضر با این حجم از پیشرفت سریع و لحظه ای و تنوع بالا در تولید گوشی با انواع و کیفیت متفاوت می توان انتظار داشت ادامه دادن با همان روند و کیفیت قبل باز هم می توان در بازار موفق بود؟

مطالعه مقاله  انتخاب بازار هدف

قطعا اینطور نیست. باید این را بدانید که رقابت در بازار خود عاملی بر ایجاد نیاز برای مشتری می شود.

منظورمان این است که رهبر بازار بودن می تواند تغییر کند و به مرتبه دوم یا سوم نزول پیدا کند. که می توان با نوآوری های جدید (برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله نوآوری مراجعه بفرمایید) رقابت بیافرینیم و هم سوی نیاز بازار حرکت کرد و موقعیت رهبری بازار را  به نفع خود تغییر یا حفظ کرد.

با توجه به مطالب گفته شده باید توجه داشت برای موفقیت و بدست آوردن رهبری بازار (Market Leader) با داشتن استراتژی مناسب و هدفمند همچنین حرکت در راستای برنامه های هدفمند این راه را با موفقیت طی کرد. برای نمونه در این مورد به چند نمونه اکتفا می کنیم؛

 1. ابتدا روی یک بخش خاص و مشخص (منظور یک صنعت یا صنایع و کالا های خاص و زیر مجموعه هم) بازار تمرکز کنید: رقابت داشتن با رقبای بزرگ در بازار، معمولا کار راحتی نیست. اما اگر بتوانید گوشه مناسبی از بازار را در دست بگیرید و بر آن تمرکز کنید، محصول یا خدمات خاصی طراحی و تولید کنید می توانید در رقابت برتری خود را نشان دهید. چرا که تمرکز بر کیفیت بازار متمرکز تر قطعا می تواند راحت تر باشد.
 2. به وجود آوردن امتیاز رقابتی انحصاری و ایجاد تصویری متفاوت تر از کار و حرفه خود (منظور کالای تولیدی و خدمات خود می باشد) در دید مشتریان و مخاطبین ایجاد کنید.
 3. داشتن سرعت عمل در تولید که می تواند در افزایش تقاضا و نیاز و خواسته مشتری تاثیر بسزایی داشته باشد.
 4.  داشتن نوآوری؛ در تولید کالا و محصول های جدید که هزینه بالایی دارد ولی می تواند در ایجاد نیاز برای مشتری خیلی اثر گذار باشد و این گونه می توانید سهم بشتری از بازار را به دست آورید و همچنین میزان تقاضای مشتری و مخاطب را بالا ببرید.
 5. تلاش برای راضی نگاه داشتن مشتری (بالا بردن کیفیت) موجب می شود مشتریان خود نوعی از تبلیغات را موجب شوند (تبلیغات دهان به دهان) که این خود باز در روند افزایش تقاضا و پایین آوردن هزینه بسیار عملکرد مثبت داشته باشد، به عبارتی بهره روی بشتری را در پی دارد.
 6. استفاده درست از تبلیغات و بازاریابی؛ تبلیغات و بازاریابی امروز در روند افزایش فروش منحصر بفرد عمل می کند. البته در صورتی می تواند نتیجه مطلوب داشته باشد که از روش های بازاریابی متناسب زمان خود و طبق روانشناسی درست از بازار و مشتریان و به همراه تکنولوژی روز استفاده شود.
 7. تلاش برای نگاه داشتن موقعیت فعلی خود از بازار
مطالعه مقاله  آموزش کامفار (بخش 10)

پیشگامان بی نهایت مطالعه مقاله آموزش کامفار بخش 4 را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

ویژگی های رهبر بازار

ویژگی های رهبر بازار

ویژگی های رهبر بازار:

 • مشتری متمرکز: رهبران بازار باید بدانند که مشتریان اساس موفقیت آنها در بازار هستند.
 • چشم اندازی روشن داشته باشند: یعنی هدف و چگونگی رسیدن به هدف و همچنین زمان و مکان به دست آورن اهداف باید مشخص باشد.
 • داشتن انعطاف: انعطلاف در برابر تغییرات و شرایط بازار و از همه مهم تر نیاز مشتریان و مخاطبین خود در بازار.

وقتی از راهکار و استراتژی در کسب و کاری سخن می گویم؛ هدف ایجاد شرایط و داشتن برنامه ای مناسب برای به دست آوردن موقعیت و امتیاز بیشتر در رقابت بازار می باشد. هر کسب و کاری راهکار خود را دارد، راهکار هایی که بر اساس ارزش و اصول هر سازمان و یا شرکتی متفاوت است اما یکسری راهکار ها هستند که می توان گفت تقریبا عمومیت دارد بر همه بازار ها و با توجه به شرایط و بازار جهان یکسان است و نباید نادیده گرفته شوند که اینجا به چند عنوان اشاره می کنیم.

راهکارهای رشد برای رهبری بازار شدن:

 • استفاده از متخصصین و تکنولوژی روز
 • در ادامه مورد اول، نکته و مورد بعدی توسعه هوشمند برای رونق در کسب و کار است.
 • پایین آوردن هزینه ها و بالا بردن فروش
 • کنترل و مدیریت هزینه ها زمانی که درآمد پایین است.
 • کسب بهترین نقاط بازار برای افزایش فروش
 • علاوه بر پوشش دادن بازار محلی باید بازار جهانی را هم مورد توجه داشت.

مزایای رهبری بازار؛

 • رهبر بازار، می تواند سلیقه مشتری و مخاطبان خود را شکل و جهت دهد.
 • تبدیل شدن کالا های تولیدی به کالای ایده آل مخاطب که رقابت با آن را برای دیگر بازار ها سخت می کند.
 • اعتماد به کالایی، ریسک گریزی مخاطب را در پی دارد که رهبر بازار از این موقعیت سود کسب می کند.
 • اعتماد به یک کالا موجب پذیرش راحتر قیمت بالای کالا می شود.
مطالعه مقاله  نظریه رفتار مصرف کننده

نتیجه گیری نهایی از رهبری بازار:

به طور کلی برای رهبر بازار (Market Leader) ماندن باید در قدم اول  برنامه های هدفمندی برای افزایش تقاضای مشتریان خود در بازار داشت. در قدم بعدی برای مداومت رهبری بازار باید اقدامات تدافعی و تهاجمی مناسبی برای نگاه داشتن سهم  فعلی خود در بازار داشت.

از عوامل کلیدی برای موفقیت در رهبری بازار را همگون کردن بازار و اولویت داشتن کیفیت کالا در میان رقبا است و در کنار این مورد پیش بینی و طرح ریزی دقیق از چرخه کالا و تولیدات را هم باید مد نظر داشت.

نگارش: ساناز یوسفی

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله بودجه ریزی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات مارکتینگ

Market Leaderبازاربازارهای مالیبازده ریسکتحلیل دادهتورمتورم اقتصادیداده کاویرهبری بازارریسکسرمایه داریمطالعات بازارنسبت های مالی

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×