محاسبه ارزش آتی آرایه تابع FVSCHEDULE

محاسبه ارزش آتی آرایه تابع FVSCHEDULE

محاسبه ارزش آتی آرایه تابع FVSCHEDULE


تابع FVSCHEDULE:

تابع FVSCHEDULE ارزش آینده اصل پول را پس از اینکه یک سری نرخ‌های بهره مرکب بر روی آن اعمال شد را محاسبه می‌کند. در اکسل برای محاسبه ارزش آینده اصل پول به کار برده می‌شود که پس از اعمال شدن یک سری نرخ‌های بهره مرکب بر روی آن صورت می‌گیرد و ساختار آن به صورت زیر می‌باشد:

 (سری نرخ بهره در زمان، اصل پول ) FVSCHEDULE =

          (FVSCHEDULE (principal, schedule=

ورودی‌های این تابع به شرح زیر هستند:

  • Principal (اصل پول): ارزش فعلی مبلغ سرمایه گذاری شده.
  • سری نرخ بهره در زمان: یک آرایه از مقادیر (بازه‌ای از سلول ها) است که نشان دهنده سری زمانی نرخ‌های بهره اعمال شده بر روی اصل پول است. در صورتی که به صورت بازه‌ای از سلول‌ها تعبیه شود، آنگاه سلول‌های خالی برابر با عدد صفر در نظر گرفته خواهند شد.

آنچه که تابع باز می‌گرداند: تابع FVSCHEDULE یک مقدار را که بیانگر ارزش فعلی آینده است را باز می‌گرداند.

مثال ۱

در اکسل زیر یک مبلغ سرمایه گذاری شده به همراه نرخ‌های بهره در طی سال‌های مختلف سرمایه گذاری نمایش داده شده و ارزش آینده آن محاسبه شده است.

تابع FVSCHEDULE و تعیین ارزش آتی سرمایه‌گذاری

تابع FVSCHEDULE و تعیین ارزش آتی سرمایه‌گذاری

مثال 2

فردی در پایان سال ۱۳۹۶ به مبلغ یکصد میلیون تومان سرمایه گذاری کرده است. انتظار می‌رود که نرخ بهره هر ساله تغییر کند. در سال‌های 1397، 1398 و 1399، نرخ بهره به ترتیب 4، 6 و 5 درصد است. FVSCHEDULE یا ارزش آتی سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی شده در سال 1399 چگونه خواهد بود؟

راه حل:

در یک کاربرگ اکسل، موارد زیر را انجام خواهیم داد. ابتدا مبلغ سرمایه‌گذاری را در سلولی وارد کرده و دوره‌های بازپرداخت را در یک ستون ثبت می‌کنیم. واضح است که این دوره‌ها ثابت بوده ولی مبلغ یا نرخ سود متغیر است. به تصویر زیر توجه کنید.

تابع FVSCHEDULE و تعیین ارزش آتی سرمایه‌گذاری

تابع FVSCHEDULE و تعیین ارزش آتی سرمایه‌گذاری

تابع را به صورت زیر در سلولی ثبت می‌کنیم. سلول C1 مقدار اصل سرمایه و C2 تا C4، ناحیه مربوط به درصدها یا نرخ‌های سود هستند.

مطالعه مقاله  نرخ بهره موثر با تابع EFFECT

 FVSCHEDULE (C1, C2: C4) =

نتیجه این محاسبه مقداری برابر با ۱۱۵٫۷۵۲ است که نشانگر یکصد و پانزده میلیون تومان است. یعنی بعد از گذشت سه سال، مبلغ سرمایه‌گذاری شده مورد انتظار تقریبا ۱۵٪ افزایش داشته است.

خطاهای معمول

  • #VALUE!: در صورتی که یکدام از مقادیر تعبیه شده در تابع عدد نباشد (حتی اعدادی که به صورت متن وارد می‌شوند).

نگارش: ساناز یوسفی

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله حسابداری مالی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات آموزشی

FVSCHEDULEآموزش کامفاراستراتژیاقتصاداکسلامکان سنجیبازار مالیداده کاویروش سوات swotطرح کسب و کارمحاسبه ارزش آتی آرایه تابع FVSCHEDULEنسبت های مالی

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×