کنترل و نظارت

کنترل و نظارت

کنترل و نظارت


کنترل فعالیتی است که ضمن آن عملیات پیش بینی شده با عملیات انجام شده مقایسه می‌شوند و در صورت وجود اختلاف و انحراف بین آنچه هست و آنچه باید باشد به رفع و اصلاح آن ها اقدام می‌شود. كنترل شامل خط مشي ها و رويه هایی است كه مسئولين سازمان آنها را تعيين می كنند، تا از طريق آنها بتوانند از دسترسی به اهداف و برنامه ها اطمينان حاصل كنند.

آنتروپی و سیستم‌های کنترل

مفهوم آنتروپی (entropy): در هر سيستم كه عواملی وجود دارند كه در خلاف جهت نظر سيستم عمل می كنند و مختل كننده انتظام سيستم هستند. آنتروپى قانون حاکم بر سيستم‌هاى مختلف مى‌باشد آنها را به سمت بى‌نظمی، کهولت و از هم پاشيدگى سوق مى‌دهد. به اين عوامل آنتروپی گويند. كه بر 2 گونه تقسيم می شوند:

  • آنتروپی مثبت: كه عملكردش در جهت خلاف نظم سيستم است. در سيستم بسته آنتروپی مثبت رو به افزايش است و بر ميزان بی نظمی در سيستم بسته مشاهده می شود.
  • آنتروپی منفی: در خلاف جهت آنتروپی مثبت است. يعنی برای ايجاد تغييرات و تعديلات در جهت اصلاح انحرافات و به منظور بقای سيستم در محيط عمل می كند. در سيستم باز، به علت ارتباط داشتن با محيط آنتروپی گرايش به كاهش دارد و سيستم باز نسبت به محيط واكنش‌هایی نشان می دهد كه منجر به كاملتر شدن و پيچيده تر شدن سيستم می شود.

انواع کنترل

  1. گذشته نگر (Feedback) مانند ترموستات
  2. آینده نگر (Feedforward) مانند شکارچی
  3. حال نگر (Real Time) مانند سیستم های هواپیمایی

کنترل آینده نگر:

در اين حالت برمبنای پيـش بينی نتايج عمليـات، قبل از اجـرای آن، برنامـه‌های اصلاحی مناسبی تنـظيـم می گردد. اين روش كنترل فقط هنگامی قابل اسـتفاده است كه امكان دسترسی سريع به اطلاعات دقيق وجود داشته باشد و بتوان تغييرات احتمالی در شرايط محيطی و ميزان پيشرفت احتمالی در عمليات را بموقع پيش‌بينی كرد.

مطالعه مقاله  سناریو نویسی با ابزار Scenario manager

کنترل حال نگر:

در اين حالت، عمليات هر مرحله از برنامه، در زمان اجـرای آن تحت كنتـرل قـرار می گيـرد و كوشـش می شود تا در حين اجرای عمليات، عملكردهای انحرافی اصلاح گردد و از وقوع خطاهای بيشتر جلوگيری شود؛ برای مثال، هنگام بررسی كيفيت رعايت بهداشت در توليد مواد غذایی يا كنترل امنيت هواپيما در هنگام پرواز، از كنترل حال‌نگر استفاده می شود.

کنترل گذشته نگر:

بازخور یا کنترل گذشته نگر صرفا بر ساس فعالیت ها و اطلاعات گذشته استوار است. بازخور با استفاده از نتایج یا در اصطلاح سیستم با استفاده از ستاده‌ها کنترل را عملی می کند اما مفهوم جدید کنترل فراتر از ساز و کار بازخور و توجه به گذشته است.

فرآيند كنترل شامل مراحل ذیل است:

1- تعيين معيارها و ضوابط كنترل

2- مقايسه نتايج عملكردها با معيارها و استانداردهای تعيين شده

3- تشخيص ميزان انحراف‌ها و بررسی علل بروز آنها

4- تنظيم و اجرای برنامه‌ها و عمليات اصلاحی

ویژگی‌های سیستم کنترل موثر

  1. به موقع باشد.
  2. دور از افراط و تفریط باشد.
  3. افراد کنترل کننده متخصص باشند
  4. افراد کنترل کننده مطمئن باشند.
  5. اقتصادی و به صرفه باشد. یعنی نتایج کنترل بر هزینه‌های آن پیشی بگیرد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله سازماندهی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات مارکتینگ

استراتژیاقتصاداقتصاد داده محوراکسلامکان سنجیبازار مالیتحقیقات بازارطرح توجیهیطرح کسب و کارکسب و کارکنترل و نظارت

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×