مدیریت پروژه

1 (1)

Project Management

ابزاری برای برنامه ریزی و هدایت و اجرای پروژه در یک مقطع زمانی و با هزینه های مشخص می باشد. فرآیندی که با وجود زمان و هزینه تعیین شده سعی بر این دارد که پروژه سروقت اجرایی شود و مدیر پروژه کسی است که پروژه های مختلف را بررسی کرده تا از انجام سروقت آنها اطمینان داشته باشد. مدیر پروژه، هدف پروژه را تعیین می کند. با جزئیات باید توضیح دهد که پروژه قرار است به کجا برسد و به چه چیزهایی دست یابد. وظیفه ی مدیرپروژه نظارت بر عملیات پروژه از زمان شروع تا وقت تکمیل می باشد.

2 (1)

حوزه های دانش مدیریت پروژه

برنامه ریزی در محیطی معنا دارد که در آن قیدها و محدودیت هایی مطرح شود. اگر هیچ محدودیتی نباشد، برنامه ریزی معنی خاصی ندارد. تصور کنید در یک محیط اداری، منابع بی پایان در دسترس باشند، زمان مشخصی نباشد که آنها را تحویل دهند و کار اینطور باشد که با هر کیفیتی تحویل داده شود؛ در این محیط برنامه ای ضروریت ندارد و هر کسی توانایی دارد هرطوری می خواهد رفتار کند.

یکپارچگی پروژه

محدوده پروژه

هزینه پروژه

کیفیت پروژه

تدارکات پروژه

ریسک پروژه

استاندارد های مدیریت پروژه

APM

PRINCE 2

(استاندارد مدیریت پروژه اروپا)

JPMF

PMBOK

(استاندارد مدیریت پروژه آمریکا)

BS

مراحل مهم

در

مدیریت هزینه پروژه

1
تنظیم بودجه پروژه

اولین مرحله مدیریت مالی پروژه

2
 بودجه پشتیبان

کاهش دهنده استرس در مراحل اول چرخه حیات پروژه

3
پیگیری هفتگی

کنترل مصرف بودجه به صورت روزانه

4
به روز نمودن برنامه

راه حل برای ماندن در چارچوب بودجه

5
مدیریت جریان نقدی

بودجه کافی به منظور پوشش دادن هزینه های ماه جاری

مدیریت منابع انسانی

زمانبندی و برنامه ریزی حرفه ای تیم پروژه رمز موفقیت است. همچنین اطمینان از اینکه آموزش فرایندهای مورد نیاز و مرتبط به پروژه محول شده در زمان مناسب به تیم پروژه داده شود وظیفه غایی یک مدیر پروژه است.

مدیریت ریسک

این مهارت مدیریتی شامل شناسایی، تحلیل، پیگیری و توسعه استراتژی هایی برای تعامل با رویدادهای غیرمنتظره ای می شود که ممکن است اثر منفی روی پروژه تان داشته باشد.

مدیریت ذینفعان

بعنوان یک مدیر پروژه، راضی نگه داشتن ذینفعان مختلف پروژه بر عهده شما خواهد بودو این ذینفعان ممکن است کارفرمایان شما، مشتریانتان، تیم پروژه تان، و دیگرانی باشند که با سازمان شما روابط کاری دارند یا شریک تجاری شرکت تان هستند.

مدیریت ارتباطات

هیچ سازمانی بدون ارتباطات موثر نمی تواند فعالیت کند. بعنوان یک مدیر پروژه ارتباط با تیم پروژه و دیگر افراد موثر خارج از تیم باید اولویت شما باشد. مسئولیت مدیر پروژه ایجاد و نظارت بر استراتژی های ارتباطی و بهبود مستمر آنها می باشد.

مدیریت تدارکات

خرید مواد، تجهیزات، و استخدام پیمانکاران فرعی یا برون سپاری برخی از بخش های پروژه همه در بخش تدارکات قرار می گیرد. بعنوان یک مدیر پروژه ورودی هایی که دریافت می کنید و تجربه تان برای تصمیم گیری های موفق در این حوزه حیاتی خواهد بود.
پیشگامان توسعه بینهایت

یکپارچه سازی پروژه

این حوزه شامل تهیه یک برنامه منسجم برای پروژه، و سپس مدیریت اجرای این برنامه و نظارت بر آن می باشد تا بتوانید به عنوان یک مدیر پروژه هر کجا که لازم است برنامه را به منظور رسیدن به خروجی نهایی پروژه تغییر دهید.

مدیریت زمان

 همچنان که نظارت بر پروژه مهم است، راه حل واقعی برای یک مدیریت پروژه موفق تعریف فرایندهای صحیح، و ایجاد سیستمی مناسب می باشد، که اگر به درستی انتخاب و اجرا شوند، و به آنها اجازه داده شود که تحت نظارت دقیق آزادانه کارشان را انجام دهند، بهترین نتایج را برای پروژه به همراه خواهند داشت.

مدیریت محدوده

محدوده پروژه شامل اقداماتی می شود که لازم است اجرا شوند تا هدف نهایی پروژه (مثلا تحویل محصول نهایی) به دست آیند. مدیریت محدوده در این رابطه است که اطمینان حاصل شوند هیچ یک از اقدامات لازم جهت دستیابی به هدف نهایی پروژه از قلم نیفتاده باشند

مدیریت هزینه

 تخمین دقیق هزینه ها پایه اصلی یک مدیریت هزینه خوب است، و در کنترل ها و بازخورهای بعدی به کار می آید. در حین اجرای پروژه، کنترل و نظارت بر هزینه تمرکز مدیر پروژه می باشد که از طریق یک حسابداری منظم و دقیق قابل دستیابی می باشد.

مدیریت کیفیت

مدیریت کیفیت در مدیریت پروژه فرایندی مستمر در حین اجرای پروژه می باشد با هدف اینکه در مورد هر چیزی که ممکن است روی هزینه، زمان یا محدوده پروژه اثر منفی بگذارد، اقدام پیشگیرانه صورت پذیرد.

مقالات مالی و اقتصادی

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×