فرضیه بازار کارا

فرضیه بازار کارا

فرضیه بازار کارا


شاید برای شما سوال باشد که بازار کارا چه مفهومی دارد؟ و کاربرد آن چیست؟

در این مطلب سعی شده است که اهمیت فراوان و به سزای بازار کارا برای خواننده کنجکاو رمزگشایی گردد تا بداند تاکنون از چه فاکتور مهمی در زندگی اقتصادی خود غافل بوده است.

فرضیه بازار کارا:

پدر فرضیه بازار کارا را یوجین فرانسیس فاما، برنده نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۳ م و اقتصاددان مکتب شیکاگو می دانند. فاما در پایان نامه دکتری خود متوجه شد که تغییرات قیمت سهام یک روند پیش بینی ناپذیر دارد و از یک الگوی مشخص تبعیت نمی کند.

بنابراین بر آن شد تا این مساله را بیشتر مورد پیگیری قرار دهد در نتیجه مقاله پر استناد “گام تصادفی در قیمت های بازار سهام” و مقاله “تعدیل قیمت های سهام با اطلاعات جدید” که برای نخستین بار واکنش قیمت سهام به دگرگونی های اقتصادی و غیر اقتصادی را نشان می داد، ارائه داد.

فروض مورد نیاز در بازار سهام:

در بازار سهام باید فروض زیر برقرار باشد تا به تعریف بازار کارا پرداخته شود:

 1. قیمت سهام معیار مناسبی برای تعیین ارزش سهام است. چرا که سرمایه گذاران در تحلیل خود برای خرید و فروش سهام همه داده های مربوطه را در قیمت سهام لحاظ می کنند.
 2. بازار باید بزرگ و قابلیت نقد شوندگی بالا داشته باشد.
 3. اطلاعات بازار کامل، فراگیر و شفافیت بالا دارند.
 4. هزینه معاملات کمتراز سود انتظاری آن است.
 5. سرمایه گذاران باید در دوران ناکارایی بازار منابع مالی (نقدینگی) کافی داشته باشند.
 6. انتظـارات سـرمايه گـذار بـر مبنـای اطلاعـات به صورت عقلایی شکل می گیرد. چرا که تصور غالب در تحلیل کلاسیک اقتصاد این است که افراد به شکل عقلایی رفتار می کنند.
مطالعه مقاله  انواع استراتژی‌های بازاریابی

مفهوم بازار کارا:

از نظر فاما “بازاری که خیلی زود با اطلاعات جدید هماهنگ شود، قیمت ها بر اساس این اطلاعات تعدیل شوند و همه سرمایه گذاران از اطلاعات مشابهی آگاهی داشته باشند” بازار کارا است. در نتیجه نوسان قیمت ها پیش بینی ناپذیر خواهد بود چرا که اطلاعات خاصی بر کسی پوشیده نیست یا رانت اطلاعاتی درکار نخواهد بود “اطلاعات بازار کارا آنی در دسترس خواهد بود در نتیجه یا با انتظارات همسو یا غیر همسو است که در صورت غیر همسو بودن اطلاعات با انتطارات سرمایه گذاران، با افت و خیز موقتی قیمت ها مواجهیم.

اصطلاحا به این مفهوم (گام تصادفی بازار) گفته می شود” و رفتار عوامل بازار یک دست خواهد بود و تفاوتی در نحوه عملکرد رخ نخواهد داد چرا که رفتار افراد منطقی بر رفتار افراد احساسی غلبه خواهد کرد و آنها را از بازار خارج کرده و اقدام به خرید اوراق آنها می کنند.

در نتیجه تاثیر معاملات غیر منطقی بر قیمت بازار خنثی خواهد شد. پس آن چنان که از این منطق می توان برداشت کرد این است که دلیل بر هم خوردن نظم ساز و کار بازار به دلیل بی نظمی در تحلیل و تصمیم گیری اقتصادی سرمایه گذاران نخواهد بود.

نکته مهم:

بازار کارا حافظه قیمتی نخواهد داشت چرا که تغییر قیمت ها آنی و پیش بینی ناپذیر است و قیمت دیروز به هیچ وجه معیار مناسبی برای پیش بینی قیمت آینده نخواهد بود. بنابر قاعده در بازار کارا تنها راه دست یابی سرمایه گذاران به سود غیر عادی، خرید سهام با خطرپذیری بیشتر است.

مطالعه مقاله  روش های تامین مالی پروژه ها

مگر در یک شرایط و آن هم این است که طبق احتمالات ممکن است یک عده بر اثر نوسان غیر متنظره قیمت، سود هنگفت ببرند و یک عده به طور متوسط سود عادی خود را ببرند.

پیشگامان بی نهایت مطالعه مقاله مدیریت ریسک را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

دسته بندی بازار کارا

دسته بندی بازار کارا

دسته بندی بازار کارا:

بنابراین کارا بودن یک بازار از جنبه دسترسی به اطلاعات رتبه بندی می شود:

 • کارایی ضعیف: اطلاعات خصوصی (اطلاعات مربوط به گذشته)
 • کارایی متوسط: همه اطلاعات عمومی
 • کارایی بالا: همه اطلاعات، اعم از خصوصی و عمومی

اهميت كارا بودن بازار از آنجاست مشخص می شود که در صـورت كـارا بـودن بـازار سرمايه، هم قيمت اوراق بهادار به درستی و عادلانه تعيين می شود و هم تخـصيص سـرمايه در جهت توسعه اقتصادی بهینه خواهد بود.

و اما نکته مغفول در این فرضیه این است که به صورت به صورت کامل و محض قابل پذیرش نیست چرا که این فرضیه به صورت صد در صدی بر منطق بازار سرمایه حاکم نبوده و دلایل نقض بسیاری با آن رو به رو هستند. از جمله آنها می توان موارد زیر را خاطر نشان کرد:

 1. تا کنون فرضیه بازار کارا هیچ مدلی جهت دلایل بنیادی نوسان قیمت سهام را مطرح یا توجیه نکرده.
 2. بر طبق “اثر ژانویه” یا اثر “پایان هفته“، تصادفی بودن تغییرات قیمت سهام زیر سوال می رود و مشخص می کنند که در بازار، قیمت سهام  را می توان به وسیله الگو های مشخص و پیش ‌بینی بینی پذیر تعیین نمود.
 3. برخی از اقتصاددانان و نظریه پردازان مالی در رد فرضیه یاد شده عنوان می کنند که قیمت سهام را رفتار سودجویانه سرمایه گذاران تعیین می کند و نه از اطلاعات موجود در بازار.
 4. همبستگی قيمت سهام با بالا رفتن حجم معاملات.
 5. اشـتباهات مـشترک سـرمايه گـذاران غير منطقـی به دلیل یکسری از رفتار های دسته جمعی اسـت و نه رفتار عقلایی ناشی از اطلاع کامل.
 6. نوسانات قيمت به وسيله ارزش تنزيل شده بازده های آتی و مدل بـازار كـارا، برخی از استثنا های موجود در بازار سهام را توضیح نمی دهند.
مطالعه مقاله  نرخ بازده داخلی تعدیل شده (MIRR)

نتیجه:

در نهایت می توان بازار ها را بر اساس ترکیبی از حالات مختلف کارایی در نظر گرفت که لزوما تغییرات روزانه و اتفاقات به سرعت روی قیمت سهام تاثیرگذار نباشند و عوامل برون زا نیز البته با وقفه بر روی قیمت سهام تاثیر گذار باشند. بنابراین در کنار بررسی میزان کارایی بازار، می توان الگو های مختلفی جهت پیش بینی قیمت سهام به کار برد.

نگارش: سعید بشیری راد

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله بودجه ریزی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات مارکتینگ

امکان سنجیبازاربودجه ریزیتحلیل دادهریسکسرمایه گذاریطرح توجیهیکسب و کارنسبت های مالی

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×