طرح توجیهی

طرح توجیهی

_

به گزارشی که توجیه‌ پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد، طرح توجیهی یا Feasibility Study می گویند.

 تجزیه و تحلیل مالی
Financial Analysis

به منظور بررسی و آنالیز ابعاد مختلف مالی و

سود آوری طرح توجیهی

توجیه ‌پذیری فنی
Technical Feasibility

به منظور بررسی ابعاد فنی طرح توجیهی همچون

فناوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات تولید و ساختار اجرایی طرح

 مطالعه بازار

Market Study

که در آن ابعاد مختلف بازار بررسی می‌شود.

این ابعاد عبارتند از: کمبود، بازار هدف، عرضه و تقاضا

روش‎ها‎ی مختلف پیش‌بینی تقاضای محصول در طرح توجیهی برای آینده

روش ضریب مصرف

این روش برای پیش بینی تقاضا برای کالا های واسطه ای صورت می گیرد که برای پیش بینی در تولید سایر محصولات کاربرد دارد. با داشتن ضریب مصرف محصول و پیش بینی تولید کالا، می توان تقاضای آن را مورد بررسی قرار داد. این روش، روش مناسبی برای افزایش راندمان سازمان به شمار می رود.

روش مصرف سرانه

این روش در طرح های توجیهی به منظور پیش بینی تقاضای محصول در آینده صورت می گیرد که به وسیله آن به راحتی می توان نرخ رشد مصرف سرانه را در سال های گذشته برآرود نمود. پیش بینی تقاضا بر اساس نرخ رشد سرانه و نرخ رشد جمعیت امکان پذیر می باشد.

روش تداوم روند گذشته

در این روش ساده از رشد متوسط سال های گذشته برای پیش بینی میزان پارامتر استفاده می شود. البته باید به این نکته دقت داشت که استناد صرف به روند سال های قبل، گمراه کننده است زیرا تغییرات و تحولات تکنولوژیکی، فرهنگی و سلیقه ای و تحولات جمعیتی در روند تغییر پارامتر تاثیرگذار هستند.

روش روند متغیر

این روش به منظور هدف روند تغییرات مصرف یک کالای معین بر حسب مورد صورت می گیرد که براساس تغییر درآمد ملی باشد و هر کدام از اجزای تشکیل دهنده آن را مورد بررسی قرار دهد. اجزای تشکیل دهنده آن شامل: سرمایه گذاری ملی، مصرف ملی، اعتبارات خاص برنامه ای و بودجه ای می باشد که کاربرد زیادی دارد.
پیشگامان توسعه بینهایت

فرایند مارکو

از این روش برای نظرسنجی کالاهای جدید یا کالا های موجود استفاده می شود که رفتار مصرف کننده، افراد و گروه های درآمدی و صنایع مصرف کننده محصول را مورد بررسی قرار می دهد. با استفاده از روش مارکو، می توان از پرسش نامه، مطالعه میدانی و یا مصاحبه و نظر سنجی در مورد تقاضای کالا استفاده نمود.

مشخص کردن ایده

در این بخش به ذکر جزئیات محصول، خدمات، شرکت، اَپ و… پرداخته می شود. عوامل متمایز ‌کننده و ارزش ها، همچنین ذکر هر مانع موجود مانند محصولات و کالاهای مشابه، در این بخش ذکر می گردد.

سودآوری وهزینه‌ عملکرد

در این بخش بایستی زمان احتمالی کسب سود مشخص شود و در این بخش ذکر گردد. همچنین لازم است که جزئیات هزینه های عملکردهای کسب و کار و موارد مورد انتظار در بازه‌ زمانی کوتاه، متوسط و طولانی مشخص شوند.

خلاصه‌ی اجرایی

ارائه نکات اساسی و خلاصه کلی از داده هایی می باشد که بعدا شرح داده می شوند.
در این بخش، باید مهم ترین جزئیات پوشش داده شوند زیرا بسیاری از افراد تنها همین بخش را مطالعه خواهند نمود.

تحلیل بازار

تمامی دیتا ها و اطلاعات قبلی و درست در این بخش مشخص می گردند؛ از تحلیل رقبا تا رفتار خریداران و همچنین بخش‌ بندی بازار. وجود یک بازار قوی حیاتی است، بنابراین در گزارش ها به تفصیل به این بخش پرداخته می شود.

بخش های یک

طرح توجیهی

  • نتیجه

پس از انجام مراحل باید به این نتیجه دست یافت که آیا اجرای این طرح توجیه پذیری دارد یا خیر؟ برای کسب نتیجه درست می توانید با متخصصین پیشگامان توسعه بینهایت ارتباط برقرار نمایید.

مقالات مالی و اقتصادی

امکان سنجیطرح توجیهی

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×