تحلیل داده

تحلیل داده

تحلیل داده


برای تصمیم گیری بهتر و درست تر در کسب و کارها لازم است که اطلاعات مفید را به دست آورده و تحلیل آنها به درستی صورت گیرد. تحلیل داده در واقع فرآیند ارزیابی داده می باشد که با استفاده از ابزار های آماری انجام می شود.

برای تحلیل داده چندین روش مختلف موجود می باشد که از آنها می توان به داده کاوی، تحلیل متن، هوش تجاری و مصور سازی داده ها اشاره کرد. در ادامه این مطلب به شرح بیشتر در مورد فرآیند تحلیل داده پرداخته شده است.

تحلیل داده:

تحلیل داده بخشی از فرآیند بزرگ تر استخراج اطلاعات می باشد که شامل مراحل زیر است:

تعریف اهداف: در هر مطالعه بایستی اهداف تجاری روشن و واضح تعریف گردند که در بخش تعریف اهداف این کار صورت می گیرد. هر چقدر این اهداف روشن تر تعریف گردند، در بخش های بعدی پروژه تصمیمات درست تر و بهتر اخذ می گردد.

طرح مساله: در بخش طرح مساله لازم است که موضوع در قالب یک سوال مطرح گردد و به دنبال حل آن اقدام نمود.

جمع آوری داده:

در این بخش لازم است که داده های مرتبط با سوال مطرح شده جمع آوری گردند. این کار به روش های مختلفی صورت می گیرد. باید دقت داشت که روش های قدیمی و سنتی احتمال خطای زیادی دارند و همچنین زمان بر می باشند به همین دلیل نیاز است که روش های نوین به کار برده شود.

ساماندهی داده:

داده هایی که جمع آوری می گردند در ابتدا خام هستند و نیاز است که پالایش روی آنها انجام گیرد و مرتب سازی شوند. یک تحلیل گر خبره بایستی تمامی دیتا ها را از منابع مختلف جمع آوری نموده و در قالب و فرمت مناسبی برای استفاده از آنها در ابزار های مناسب تحلیل، تهیه و تدوین نماید.

مطالعه مقاله  اسیلاتور‌ها و اندیکاتور

تحلیل داده:

پس از جمع آوری و ساماندهی داده ها نوبت به تحلیل آنها می رسد که برای این کار بایستی داده ها را به ابزار های تحلیل وارد کرد. این ابزار ها امکان بررسی داده ها، شناسایی الگوها، طرح سوال و یافتن جواب را برای تحلیل گر فراهم می نمایند. در طر این فرآیند، لازم است که داده ها از روش های صحیح آماری گردآوری شده باشند.

نتیجه گیری و پیش بینی:

در بخش نتیجه گیری، که پس از تحلیل های صورت گرفته انجام می شود، می توان به نتایج قابل اعتمادی دست یافت و بر اساس آن نتایج، پیش بینی هایی را مطرح نمود. بر این اساس لازم است که این نتایج و پیش بینی ها در قالب یک گزارش تهیه گردند.

روش های تحلیل داده:

برای تحلیل داده روش های زیادی موجوی می باشد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می گردد.

داده کاوی: داده کاوی روش تحلیل داده است که برای کشف الگو در مجموعه هایی با دیتا های زیاد و بزرگ به کار برده می شود. در داده کاوی از روش هایی همچون، روش های آماری، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و پایگاه های داده مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از انجام این کار، تبدیل داده های خام به اطلاعات قابل فهم می باشد.

پیشگامان بی نهایت مطالعه مقاله تجزیه و تحلیل مالی طرح توجيهی را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

کاربرد های داده کاوی

کاربرد های داده کاوی

کاربرد های داده کاوی:

  • شناسایی ناهنجاری (Anomaly Detection)
  • خوشه بندی (Clustering)
  • طبقه بندی (Classification)
  • شناسایی تقلب (Fraud detection)
  • تحلیل متن (Text Analytics)
  • متن کاوی (Text Mining): شامل جمع آوری داده از منابعی همچون وب، سیستم فایل، دیتابیس و غیره
مطالعه مقاله  تایم فریم یا دوره زمانی

هوش تجاری:

هوش تجاری داده ها را در راستای اهداف کسب و کار به اطلاعات عملگرایانه تبدیل کرده و می توان از آن برای سازمان دهی تصمیمات آماری و فنی بهره مند شد. در واقع هوش تجاری روشی برای آزمایش گرایشات استخراج شده از داده ها و تصمیم گیری بر اساس آنها ارائه می کند که نمونه هایی از آن به شرح زیر می باشد:

  • تصمیمات عملیاتی یک سازمان از قبیل تبلیغات و تعیین قیمت محصول
  • شناسایی بازارهای جدید، ارزیابی نیاز و ثبات محصولات در بخش های مختلف بازار
  • بودجه بندی و پیش بینی
  • استفاده از ابزارهای بصری مثل نقشه های گرمایی، جداول متغیر محوری و نقشه نگاری جغرافیایی

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله بودجه ریزی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات تحلیل داده

امکان سنجیبازاربازاریابیبودجه ریزیتحقیقات بازارتحلیل دادهسرمایه گذاری

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

2 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×