بخش بندی بازار

بخش بندی بازار

بخش بندی بازار


بخش بندی بازار یک مفهوم بازاریابی است که با توجه به رفتار ها و نیاز های یکسان مشتریان هر یک از این مجموعه ها را می‌توان به عنوان یک بازار هدف قلمداد کرد و با راهبرد های مشخص به آن ها دسترسی پیدا کرد. در واقع یک بخش بازار یک واحد کوچک از بازار بزرگی است که متشکل از افراد هم عقیده می باشد و کاملا از بخش های دیگر متفاوت است.

در واقع، بخش بندی بازار، فرآیندی جهت تشخیص و جدا کردن ویژگی های خریداران، به منظور انتخاب بازار هایی که سازمان می تواند محصولاتش را به آنها عرضه کند، می باشد؛ برای مثال، در بازاریابی جدید، شرکت های پوشاک تمایل دارند پوشاک بچگانه، زنانه، مردانه و حتی پوشاک ویژه مدارس یا یونیفرم های ارگان های دولتی و خصوصی را تولید کنند.

بخش بندی بازار:

تقسیم محصول و جدا نمودن بازار به‌ عنوان استراتژی های بازاریابی قلمداد می شود. تقسیم بندی بازار امروزه جهت حل یکی از مشکلات عمده بازاریابان انجام می شود؛ تقسیم بندی بازار به‌ سازمان ها کمک می کند تا بتوانند رقابت بیشتری در بازاریابی فردی داشته باشند و قادر به جداسازی بازار جهت پیشبرد بهتر محصولات و راهبرد های ارتباطی با مشتریان باشند.

خریداران اغلب از نظر نوع خواسته و شیوه برآورده کردن یک نیاز، دسترسی به منابع، موقعیت جغرافیایی، نوع نگرش و روش خرید با هم تفاوت دارند. از این رو سازمان ها به وسیله تقسیم‌ بندی بازار، بازار های بزرگ، همگون و یا ناهمگون را به بخش های کوچک تر تقسیم می کنند تا بتوانند کالا ها و خدماتی را که نیاز های ویژه مشتریان را تأمین می نماید، به این بازار ها عرضه نمایند.

مزیت های تقسیم بندی بازار:

 • شناخت دقیق از مشتریان در بخش های مختلف بازار
 • اختصاص بودجه های تبلیغاتی متناسب با هر بخش از بازار
 • ایجاد تغییرات لازم، جهت برآورده کردن نیاز های مشتریان
 • شناخت بهتر و دقیق تر از رقبا در هر بخش از بازار

معیار های بخش بندی بازار های B2C:

براى تقسيم يک بازار، روش یکسانی وجود ندارد. يک بازارياب بايد براى دستيابى به بهترين راه براى مطالعه ساختار بازار، متغير هاى تقسيم بازار را به صورت منفرد يا ترکيبى مورد آزمايش قرار دهد، که شامل:

بخش بندی بازار بر اساس مناطق جغرافیایی: مشتریان بالقوه نیاز های مختلفی را براساس جغرافیایی که در آن زندگی می کنند، تجربه خواهند کرد. همچون؛ بخش های شهری، روستایی و منطقه ای که بیانگر وضعیت مالی و فرهنگی مشتریان است نیز تقسیم بندی انجام می گردد.

مطالعه مقاله  مدل Black-Scholes

بخش بندی بازار بر اساس معیار های جمعیت شناسی و اقتصادی: از معیار های بسیار متنوعی مانند سن، جنس، خانواده، سطح درآمد، سطح تحصیلات،پرستیژ اجتماعی و ریشه های قومیتی استفاده می گردد. برای این کار باید مشخصات کاملی از همه مشتریان شرکت را در نرم افزار CRM وجود داشته باشد.

بخش بندی بازار بر اساس معیار های روان شناختی: که به تحلیل ویژگی های سبک زندگی، نگرش‌ مشتری و ویژگی های شخصیتی آنها پرداخته می شود.

تقسيم بازار بر اساس عوامل رفتارى: که خريداران بر اساس سطح اطلاعات، افکار و عقاید، موارد مصرف يا واکنش نسبت به يک کالا به گروه هاى مختلفى تقسيم مى شوند. بسيارى از بازاريابان معتقدند که متغير هاى رفتارى براى ايجاد قسمت هاى مختلف بازار از جمله بهترين نقاط شروع محسوب مى شوند.

عوامل رفتارى مورد استفاده شامل موارد زیر می باشد:

الف) بخش بندی بازار بر اساس مزایای مورد انتظار (Benefit Segmentation) که مشتریان بر اساس مزیت مورد علاقه شان در یک محصول، دسته بندی می شوند. برای مثال خریداران خودرو به دنبال مزایای متفاوتی مانند کم مصرف بودن، اندازه، عملکرد، مطمئن بودن و یا پرستیژ هستند.

ب) بخش بندی بر اساس میزان مصرف (Usage segmentation) مشتریان را به گروه های استفاده سنگین، استفاده متوسط و استفاده سبک از محصولات و خدمات تقسیم بندی می کند. شرکت ها معمولا نگران کاربران با استفاده سنگین هستند.

ج) بخش بندی بر اساس وفاداری به معنای شناسایی میزان وفاداری مشتریان به یک برند و یا محصول است. مشتریان به گروه های خیلی وفادار، تا حدودی وفادار و غیر وفادار تقسیم بندی می شوند.

د) بخش بندی بر اساس مناسبت (Occasion segmentation) مشتریان بر اساس موقعیت و مناسبت، از محصولات و خدمات مختلفی استفاده می نمایند. برای مثال در محل کار از یک غذای سبک، در خانه از یک غذای معمولی و در مناسبت های خاص از یک غذای تشریفاتی استفاده کنند.

ه) بسيارى از بازار ها را مى توان بر اساس وضعيت استفاده کننده تقسیم نمود. منظور از وضعيت استفاده کننده:

 1. کسانى که اصلا محصول مورد نظر را مصرف نمى کنند
 2. کسانى که قبلا مصرف کننده محصول بوده اند
 3. مصرف کنندگانی که در حال مصرف محصول هستند
 4. کسانى که براى اولين بار محصول را مصرف‌ می کنند
 5. استفاده کنندگان همیشگی محصول

پیشگامان بی نهایت مطالعه مقاله تحقیقات بازار را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

سیر تکاملی تقسیم بازار

سیر تکاملی تقسیم بازار

سیر تکاملی تقسیم بازار:

بازاریابی انبوه (Mass Marketing): شرکت با فرض این که محصول آنها با سلیقه همه افراد در بازار سازگاری دارد، آن را به یک شکل و در یک اندازه و در بسته بندی های یکسان به بازار عرضه می کند.

مطالعه مقاله  انتخاب بازار هدف

بازاریابی تفکیکی (Differential marketing): هدف شرکت توجه به بخش های مختلف بازار نیست، بلکه صرفا شرکت قصد ایجاد تنوع برای مشتریان با سلیقه های متفاوت در بازار های مختلف را دارد. این نوع بازاریابی را بازاریابی تنوع محصول نیز نامیده می شود.

بازاریابی متمرکز یا هدف دار (Marketing Concentrated): شرکت تمام قسمت های مختلف یک بازار ناهمگون را مورد بررسی قرار می دهد و از بین آنها یک یا چند بخش که امکان موفقیت در آن ها بیشتر است را انتخاب می کند.

روش های نوین تقسیم بازار:

اغلب تقسیم بازار ها، تنها از یک مجموعه مشخص از متغیر های بخش بندی استفاده می کنند؛ اگر چه در عمل، پاسخ بسیاری از خریداران به محصول ارائه شده را مشخص می کنند اما دلیلی برای محدود کردن بخش بندی به یک معیار مشخص و واحد وجود ندارد.

به طور مثال؛ مدیران ارتباطات بازاریابی، درخواست تقسیم بر اساس گروه هایی از خریداران با نیاز های یکسان و سابقه روان شناختی آنها دارند، مدیران توسعه محصول، درخواست تقسیم بر اساس ارزش ها هستند و در جستجوی مزیت ها می باشند و همچنین مدیران فروش، خواستار بخش هایی تقسیم شده بر طبق میزان فروش و سود بالقوه باشند.

تقسیم بندی چند بعدی:

یک طرح تقسیم بندی بر مبنای ابعاد چندگانه می تواند برای انعطاف پذیری استراتژی بازاریابی و یا اجرای تاکتیک های آن مفید باشد. بنابراین می توان تقسیم بندی متعددی بر روی یک نمونه از خریداران انجام داد. به طور مثال؛ در بازار خودرو، ممکن است خریداران نیاز به یک وسیله برای حمل کودکان خود داشته باشند و بودجه آنها به گونه ای باشد که توان پرداخت مشخص و در بازه خاصی داشته باشد و تمایل او نیز مقرون به صرفه بودن وسیله نقلیه اش باشد.

تقسیم بندی بر اساس شبکه عصبی مصنوعی:

یکی از روش های جدید قابل استفاده در تقسیم بازار استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی می باشد که سبب انعطاف پذیری ساخت مدل می شود. شبکه های عصبی مصنوعی تکنولوژی پردازش اطلاعات با هوش مصنوعی هستند. در این روش با داده های کاربردی، ارتباط پیچیده میان متغیر های ورودی و خروجی مشخص می شود. بیشتر شبکه های عصبی، تقلیدی از ساختار بنیادین مغز انسان است و در حل مسائل پیچیده تجاری استفاده می شود.

مطالعه مقاله  مقدمه ای بر روش مونت کارلو

تقسیم بازار صنعتی:

هدف از تقسیم بازار صنعتی، تخصیص بهینه منابع به منظور حداکثر نمودن بازده سرمایه گذاری است. بنابراین تقسیم بازار باید سودآوری مورد نظر را به همراه داشته باشد.

پیشگامان بی نهایت مطالعه مقاله نسبت های مالی را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

تقسیم بازار صنعتی

تقسیم بازار صنعتی

تقسیم بازار صنعتی به عنوان یک مذاکره دو جانبه:

تقسیم بازار سازمانی یا صنعتی ممکن است به وسیله فرآیند مذاکره بین عرضه کننده صنعتی و خریداران بالقوه آن انجام پذیرد که پدیده هم افزایی دو جانبه را در پی دارد.

تقسیم بندی معکوس:

در این فرآیند، مشتری، عرضه کننده را با توجه به معیار های خاص خود نظیر کیفیت، توانایی مالی، خوشنامی در تحویل به موقع، خدمات پس از فروش و غیره انتخاب می کند، سپس عرضه کننده مزبور، با توجه به معیار های خود انتخاب مشتری را تایید یا رد می کند.

تقسیم بندی منفی:

تقسیم بازار شامل تعیین اولویت هاست. هدف از تقسیم بازار، تنها شناسایی گروه های مشتریان برای ارائه پاسخ مناسب نیست، بلکه شامل شناخت گروه هایی از مشتریان که سازمان باید از آنها دوری نماید نیز هست. به طور مثال کسانی است که نمی توانند به موقع مبلغ خرید را پرداخت نمایند، یا کسانی که به صورت غیر قانونی فعالیت می نمایند.

پیشنهادات:

 • سازمان های کوچک با منابع و امکانات محدود بهتر است از استراتژی بازاریابی متمرکز استفاده نمایند.
 • شرکت های بزرگ با منابع مالی قوی که در جهت گسترش سهم بازار یا رهبری در بازار هستند از استراتژی بازاریابی تفکیکی نمایند.
 • استراتژی غیر تفکیکی برای بازار های همگون با سلیقه و ذائقه خریداران یکسان، مناسب تر است ولی در بازار های ناهمگون بهتر است از استراتژی بازاریابی تفکیکی استفاده گردد.
 • زمانی که محصول سازمانی در ابتدای منحنی عمر خود، یعنی مرحله معرفی قرار دارد بهتر است از استراتژی های بازاریابی غیر تفکیکی استفاده شود.
 • هر چه محصول به مرحله بلوغ خود نزدیک تر می شود استفاده از استراتژی های تفکیکی برای نفود بیشتر در بازار مناسب تر می باشد.

نگارش: خانم معظمی

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله بودجه ریزی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات مارکتینگ


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/mbainfin/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4369

امکان سنجیبازاربازاریابیبخش بندیبخش‌بندی بازاربودجهبودجه ریزیتحقیقات بازارتقسیم بندی بازارداده کاویدیجیتالدیجیتال مارکتینگمالیمطالعات بازار

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×