ارکان جهت ساز

ارکان جهت ساز

ارکان جهت ساز


ارکان جهت ساز

دیدگاه پیترسنگه به ارکان جهت ساز

Peter Senge combines vision, mission, and values into a set of ‘‘governing ideas’’ for a business; we adapt them for companies as follows:

 1. Vision is the ‘What:’ the picture of the future we seek to create.
 2. Mission is the ‘Why:’ the organization’s answer to why we exist (purpose).
 3. Values are the ‘How:’ how we act to achieve our vision.

(Mirvis ,p and Googins,B and Kinnicutt,S.2010. “Vision, mission, values: Guideposts to sustainability”. Organizational Dynamics (2010) Vol.39 , 316_324

پیتر سنگه چشم انداز، ماموریت و ارزش‌ها را ترکیبی معرفی کرده که ایده های حاکمیتی را تشکیل می‌دهند. ما از این ترکیب برای کمپانی ها به صورت زیر استفاده می‌کنیم:

 1. چشم انداز با چه چیزی شناخته می‌شود و تصویری از آینده مورد دلخواه را به ما می‌دهد.
 2. ماموریت با چرا معادل‌سازی شده و پاسخی به سوالات شرکت در مورد چرایی وجود شرکت می‌دهد.
 3. ارزش‌ها با چگونه معادل اند. چگونه میتوانیم چشم اندازهای خود را تصویر کنیم.

واژه ایدئولوژی نخستین بار توسط آنتوان دو تراسی فیلسوف و اشراف زاده فرانسوی دوران روشنگری به کار رفت که به لحاظ لغوی مرکب از دو کلمه یونانی است که معنای لفظی آن علم ایده ها یا علم عقاید است. تئون ون‌دایک زبان شناس انتقادی برجسته هلندی تحقیقات زیادی در خصوص مفهوم ایدئولوژی داشته‌ است. وی معتقد است که ایدئولوژی به‌عنوان نظامی از باورها تعاریف گوناگونی را داشته ‌است. آنچه در تمامی این تعاریف مشترک است این است که ایدئولوژی در حافظه جمعی افراد قرار می‌گیرد و در نتیجه ایدئولوژی جنبه‌ای شناختی و روانی دارد.

ایدئولوژی به مجموعه‌ای از باورها و ایده‌ها گفته می‌شود که به عنوان مرجعِ توجیه اعمال، رفتار و انتظارات افراد عمل می‌کند.

مطالعه مقاله  کندل استیک (Candle Stick)

کارآفرینانی چون دیوید پاکارد (هیولت و پاکارد)، ماسارو ایبوکا (سونی)، جورج مرک (مرک)، ویلیام مک نایت (ام ام ام) بیان کرده اند که:

مهم تر از اینکه بدانیم به جایی خاص می رویم، این است که بدانیم کیستیم. زیرا آنجایی که می رویم، با تغییر جهان تغییر می یابد. رهبران می میرند، محصولات از رواج می افتند، بازارها دگرگون می شوند، تکنولوژی‌های نوین پدید می آید و مدپرستی های مدیریتی می آیند و می روند، اما ایدئولوژی یک شرکت بزرگ، به عنوان ابر چشمه، الهام بخش و رهنمود پایدار می ماند. وقتی سازمان رشد می کند، نامتمرکز می‌شود، گوناگونی می یابد، در سطح جهانی گسترش می یابد و به کارهای خود تنوع می بخشد، ایدئولوژی بنیادی است که آن را یکپارچه نگه می دارد.

 • سازمان‌ها نیز همانند انسان‌ها دارای ویژگی‌های شخصیتی منحصر به فرد هستند.
 • به عبارت دیگر سازمان ها مشابه انسانها دارای شخصیت هستند.
 • ”Ideology” برخی از آنها نوآورند؛ دسته‌ای بلند پرواز و جسورند؛ بعضی قابل اعتماد و خوش‌نامند و بعضی دمدمی مزاج‌اند!

استراتژی:

جهت‌گيري سيستم يا سازمان در حرکت از وضع موجود به سمت وضعيت آينده. استراتژی جهت حرکتی است و ایدئولوژی جهت فکری. مطمئنا جهت حرکتی بدون جهت فکری مشخص و باورپذیری اهداف امکانپذیر نخواهد بود.

ایدئولوژی بنیادین = ارزش‌های بنیادین + اهداف بنیادین+ باورها و اعتقادات + دلیل وجودی سازمان

اصول اعتقادی دیرپا و اساسی چند شرکت

 • ارزش‌های بنیادین شرکت والت دیسنی (خیال پردازی و نوآوری یا خوش آفرینی): زاییده نیازهای بازار نیست. بلکه از اعتقاد درونی بنیانگذار آن ریشه می گیرد که باید قوه خیال و خوش آفرینی را پروراند.
 • ویلیام پروکتر و جیمز گامبل برتری محصول را به عنوان یک باور در فرهنگ شرکت پروکتر اند گمبل دمیدند. این ارزش به مدت 15 دهه در شرکت مذکور از نسلی به نسل دیگر منتقل شد.
 • ارزش بنیادی سونی: ارتقای فرهنگ و منزلت ژاپن، پیشرو بودن، ممکن کردن ناممکن‌ها و ترغیب خلاقیت‌های فردی
مطالعه مقاله  الگوریتم درخت تصمیم (Decision Tree Algorithm)

یک شرکت فارغ از محیط جاری، نیازهای رقابتی یا مدپرستی های مدیریتی، خود باید تصمیم بگیرد که کدام  ارزش‌ها بنیادی است.

 • خدمت به مشتری (حتی تا حد خدمت‌گزاری) راه زندگی شرکت نورداستروم است که از سال 1901، یعنی بیش از یک قرن پیش از رواج برنامه های خدمات مشتری، آغاز به کار کرده است.
 • لارف لارسن رییس کل جانسون اند جانسون می گوید “ارزش بنیادی خود را به این دلیل نگه داشته ایم که نشان می‌دهد ما برای چه هستیم و حتی اگر در موقعیت های خاص به محرومیت رقابتی هم بینجامد، آن ها را همچنان نگه خواهیم داشت”.

لزومی ندارد که برخی از ارزش‌های معمول و رایج را در فهرست ارزشها قرار داد. ارزش‌ها باید خاص باشند. لازم نیست که یک شرکت، مشتری گرایی را به عنوان ارزش بنیادی خود بداند (که شرکت سونی نمی داند) یا احترام به کارکنان را به عنوان ارزش بنیادی خود بگیرد (که شرکت والت دیسنی نمی گیرد)، یا کیفیت یا بازارگرایی یا کارتیمی را به عنوان ارزش بنیادی خود تلقی کند (که شرکت وال مارت یا نورداستروم نمی کند). شرکت می تواند در این زمینه ها به ایجاد روش‌های عملیاتی و استراتژی‌های کاری دست زند، بی آنکه آنها را جوهر و اساس وجودی خود بداند.

به عقیده هکس:

شرکت‌ها معمولا سه تا پنج ارزش بنیادی دارند. تنها چند ارزش می تواند واقعا بنیادی باشد (یعنی آن چنان عمیق و اساسی که به ندرت تغییر کند یا اصلا تغییر نمی کند). به یاد داشته باشید که ارزش‌ها باید با گذشت زمان پایدار بماند. تعداد این اصول راهنما (بلندمدت و بدون محدودیت زمانی) کم است و به قضاوت و داوری خارج از سازمان نیازی ندارد. عده ای که در سازمان مورد اعتماد همکاران بوده و شایستگی دارند این ارزش را تعریف می کنند که گروه مریخ نام دارند. 5-7 عضو دارند.

مطالعه مقاله  تجزیه و تحلیل آماری مکانیزم الگوریتم بیز

دلیل وجودی سازمان

انعکاس دهنده انگیزه های واقع بینانه کارکنان را در انجام دادن کار شرکت چنین هدفی فقط بازده یا مشتریان مورد نظر را شرح نمی دهد بلکه روح سازمان است.

به عقیده هکس: هدف بنیادی که باید افق 100 ساله داشته باشد با هدفهای بلندمدت و استراتژی‌های کسب وکار (که در طول صد سال بارها و بارها دستخوش تغییر می شود) هم‌راستا شود. هدف بنیادی خود تغییر نمی کند اما الهام بخش تغییر است.

چند نمونه از اهداف بنیادین سازمان‌ها

 • سازمان جهانی صلیب سرخ: کمک‌رسانی به آسیب‌پذیرترین افراد
 • مرک: حفظ و بهبود زندگی انسان
 • سونی: تجربه شادی پیشرفت تکنولوژی و کاربرد آن به نفع همگان
 • وال-مارت: تأمین فرصت برای توده مردم عادی تا بتوانند اجناسی را که مردم ثروتمند می خرند بخرند.
 • والت دیسنی: شاد کردن مردم.
 • ام ام ام: حل نوآورانه مسایل حل نشده
 • کارگیل: بهبود سطح زندگی در سراسر جهان
 • سازمان لاست ارو: تبدیل شدن به یک مدل و ابزار تغییر اجتماعی
 • تئاترهای پاسیفیک: تامین مکانی برای پرورش مردم و ارتقای جامعه

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله مدیریت ریسک را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات مارکتینگ

ارکان جهت سازاستراتژیاقتصاداقتصاد داده محوراکسلامکان سنجیتحلیل دادهداده کاویدیجیتال مارکتینگطرح توجیهیمدیریت

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×