ابزار های تحلیل داده

ابزار های تحلیل داده

ابزار های تحلیل داده


داده ها را می توان به روش ها و متد های مختلفی گردآوری نمود. مهم ترین بخش در گردآوری دیتا و اطلاعات، اعتبار و صحت آنها می باشد.

ابزار های تحلیل دیتا:

برخی مواقع ممکن است که داده ها مبهم یا گمراه کننده باشند در این صورت بایستی حذف شوند و در استفاده از این منابع خودداری گردد. در ادامه یک لیست از برخی منابع داده وجود دارد.

مشاهدات:

مشاهدات صورت گرفته، کلید کسب بسیاری از اطلاعات و داده ها می باشد. روش های اساسی مشاهده، تماشای افراد، شنیدن صحبت آنها و رمزگشایی از مفاهیم اعمال و واکنش های آنهاست.

مشاهده یک روش بسیار عالی برای گردآوری حداکثر داده ها و اطلاعات است، اما روش انجام این کار بایستی اخلاقی و دور از نقض قوانین باشد. هنگام انجام این کار نباید حریم خصوصی و امنیت اشخاص نقض گردد.

نظرسنجی ها:

نظرسنجی ها شامل مجموعه ای از سوالات است که برای درک داده ها از آنها استفاده می گردد. این سوالات بایستی توسط افراد متخصص و مربوطه و یا سیستم مورد بررسی پاسخ داده شوند.

پاسخ های جمع آوری شده به عنوان یک مجموعه داده، دارای ارزش می باشند. این مجموعه داده است که می تواند بیشتر برای تجزیه و تحلیل دقیق داده ها مورد استفاده قرار گیرد.

مصاحبه:

از این نوع ابزار برای گردآوری داده ها به طور کلی به منظور استخراج داده ها از منابع زنده استفاده می شود. پاسخ هایی که در مصاحبه به دست آمده است، داده های مورد نیاز می باشند که می توان از آنها برای پردازش بیشتر استفاده کرد.

مراحل تجزیه و تحلیل داده ها:

تجزیه و تحلیل داده ها را می توان با استفاده از مراحل تعریف شده و توصیف شده در چندین مطالعه و تحقیق، کسب نمود. در ادامه به شرح این مراحل پرداخته شده است.

مطالعه مقاله  کشف دانش (Knowledge discovery)

مشخص کردن اهداف:

انگیزه تجزیه و تحلیل داده ها باید به روشنی مشخص گردد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه از برخی تجزیه و تحلیل داده ها، لازم است که اهداف کاملا شفاف باشند. برای این که اهداف کاملا واضح باشد، می توانید سوالات مختلفی بپرسید که پاسخ به آنها، به تعریف بهتر اهداف کمک می کند.

تعریف سوالات:

هنگامی که اهداف خود را به روشنی مشخص نمودید، باید سوالات خود را از مجموعه داده ها بپرسید. پاسخ هایی که می خواهید، از طریق تجزیه و تحلیل داده هایی به دست می آیند که قصد انجام آن را دارید.

بنابراین مجموعه داده نیاز به پاسخ گویی به همه این سوالات دارد و فقط سوالات توضیح داده شده با تجزیه و تحلیل بیشتر داده ها قابل حل می باشند.

جمع آوری داده ها:

این مرحله، یک مرحله حیاتی در مراحل تجزیه و تحلیل داده ها می باشد شما باید تمام اطلاعات اساسی مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل داده ها را جمع آوری کنید.

داده های جمع آوری شده باید بتوانند به تمام سوالات تعریف شده پاسخ دهند. اگر آن دیتا ها بتوانند به همه این سوالات پاسخ دهند، در نتیجه می توان از مجموعه داده ها برای تجزیه و تحلیل بیشتر استفاده نمود.

پالایش داده ها:

داده هایی که در مراحل بالا گردآوری می شوند، به صورت خام هستند. در حالی که برخی داده های غیر ضروری وجود دارند و برخی از جزئیات آنها لازم نیست.

بنابراین می توان این قسمت های غیر ضروری را از طریق فرآیندی به نام پالایش داده ها پاک کرد. در پالایش داده ها، داده های موجود به فرم سازگار با ابزار تجزیه و تحلیل داده تبدیل می شوند.

تجزیه و تحلیل داده های موجود:

در این مرحله لازم است که داده های موجود تجزیه و تحلیل شوند. برای تجزیه و تحلیل این داده ها از ابزار های مختلفی استفاده می شود. برخی از دستگاه ها با آخرین فن آوری ها هدایت شده اند، در حالی که برخی از روش ها برای اجرای اولیه هستند.

مطالعه مقاله  EPS چیست؟

نتیجه این مرحله، کسب مجموعه ای از داده های تحلیل شده است، که می توانند برای اهداف پیش بینی و نتیجه گیری مورد استفاده قرار گیرند.

تفسیر نتایج:

نتایج تجزیه و تحلیل داده ها باید به خوبی مورد مطالعه قرار گیرند. این کار امکان تفسیر مستقیم داده ها را فراهم می کند. از نتایج تجزیه و تحلیل داده ها می توان برای نتیجه گیری و پیش بینی استفاده کرد. مجموعه داده فعلی و تجزیه و تحلیل آن برای پیش بینی آینده استفاده می شود.

پیشگامان بی نهایت مطالعه مقاله مدیریت ریسک را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

تجزیه و تحلیل آماری

تجزیه و تحلیل آماری

تجزیه و تحلیل آماری:

انجام تجزیه و تحلیل آماری یکی از مفید ترین تکنیک ها برای تجزیه و تحلیل دیتا ها می باشد که با تمرکز بر جنبه های مختلف مانند خوشه گیری، رگرسیون، کوهورت (هم گروهی)، شبکه های عصبی و غیره کار می کند. در این صورت، روند آنالیز داده ها در یک جهت منطقی پیش می رود.

تکنیک های آماری در تجزیه و تحلیل داده ها:

در خوشه بندی (Cluster)، گروه بندی مجموعه ای از عناصر به گونه ای انجام می شود که عناصر مشابه با تشکیل یک خوشه گروه بندی می شوند.

در کوهورت (Cohort)، زیر مجموعه ای از تجزیه و تحلیل رفتاری وجود دارد که بینشی از مجموعه داده ها (set of data set) در آن استفاده می شود. در این بخش، هر یک از عناصر به گروه های مرتبط تقسیم می شوند، بنابراین باعث می گردد که اطلاعات زیادی در مورد تنظیمات مصرف کننده به دست آید.

مطالعه مقاله  تجزیه و تحلیل آماری رگرسیون خطی

رگرسیون، تکنیک سوم است که در اطراف مجموعه ای ثابت از فرآیندهای آماری قرار دارد و بر ایجاد روابط بین متغیر های خاص به منظور سنجش درک عمیق تر از روند های معاصر کار می کند.

تجزیه و تحلیل آماری:

جنبه بعدی تجزیه و تحلیل آماری یک عامل است و از آن برای توصیف تنوع در میان متغیر های همبسته مختلف از نظر تعداد بالقوه کمتر متغیر های مشاهده نشده استفاده می شود. این روش، یکی از تکنیک های آماری در تجزیه و تحلیل داده ها است که برای کشف متغیر های پنهان مستقل مورد استفاده قرار می گیرد.

جنبه بعدی تجزیه و تحلیل داده های آماری، شبکه های عصبی است که حول یادگیری ماشین استفاده می شود و برای پیش بینی نتیجه یک متغیر خاص به کار می رود.

تکنیک ششم تجزیه و تحلیل داده های آماری، مدل سازی داده ها می باشد که به عنوان اصطلاح چتر بینش و معیار های مهندسی برای ارزش، متن و جهت گیری استفاده می شود. وقتی صحبت از تجزیه و تحلیل داده ها می شود، یکی از مهم ترین تکنیک های تجزیه و تحلیل آماری است.

آخرین جنبه تجزیه و تحلیل آماری، تجزیه و تحلیل پیش بینی می باشد که به منظور تشخیص روند های ارزشمند، مورد استفاده قرار می گیرد. تجزیه و تحلیل پیش بینی برای گسترش و توسعه ابتکار عمل های مختلف استفاده می شود که می تواند رویه های عملیاتی را ارتقا بخشد، به علاوه همچنین مجموعه را قادر به برتری در رقابت می کند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله بودجه ریزی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات تحلیل داده

امکان سنجیبازاریابیتحقیقات بازارتحلیلتحلیل دادهدادهداده کاویدیجیتالدیجیتال کارکتینگروش سنتیروش سوات swotریسکسرمایه گذاریشبکه های اجتماعیطرح توجیهیمدیریت پروژهمدیریت هزینه

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

2 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×