آموزش کامفار (بخش 13)

آموزش نرم افزار کامفار

آموزش نرم افزار کامفار


پس از بررسی تغییر مقیاس نمودار ها در بخش قبل، حال به چگونگی ایجاد تغییرات ظاهری در نمودار های کامفار پرداخته می شود. در این خصوص رعایت برخی نکات ضروری می باشد که در ادامه به شرح آنها پرداخته شده است.

ایجاد تغییرات ظاهری:

برای ایجاد تغییر در ظاهر نمودارها ابتدا پس از انجام محاسبات پروژه مورد نظر، وارد بخش جدول عملکرد پروژه شده و سپس نمودار مورد نظر انتخاب می گردد.

همان گونه که در تصویر بالا مشاهده می شود به عنوان یک نمونه، از باکس شماره 1 «نتایج تجاری»، در باکس شماره 2 «جریانات نقدی تنزیل شده» و در باکس شماره 3 «نسبت NPV به کل سرمایه» انتخاب شده است. بنابراین می توان از تب نرم افزار کامفار، خطوط افقی یا عمودی را به نمودار مورد نظر اضافه نمود.

در شکل مورد نظر مشاهده می گردد که با توجه به آیکن های خطوط افقی و خطوط عمودی که علامت گذاری شده اند، می توان خطوط افقی یا عمودی یا هر دوی آنها را به نمودار اضافه کرد.

همچنین در تب نرم افزار، آیکن های تایید پنجره قبلی و بعدی موجود می باشد که به وسیله آنها می توان پنجره های قبل و بعد را فراخوانی نمود.

آزمون رتبه بندی پروژه ها:

در بالا چگونگی ایجاد تغییرات ظاهری در نمودار ها بیان شد در ادامه این مطلب، به شرح «آزمون رتبه بندی پروژه ها» پرداخته می شود. برای انجام این کار، در تب نرم افزار کامفار، روی قسمت CDM/JI کلیک نموده و بخش آزمون رتبه بندی پروژه ها ظاهر می گردد که می توان آن را انتخاب نمود.

مطالعه مقاله  محاسبه ارزش آتی آرایه تابع FVSCHEDULE

نکته: به منظور فعال کردن این بخش، ابتدا نیاز است که پروژه های مورد نظر در کامفار فراخوانی گردند، سپس گزینه رتبه بندی فعال می شود زیرا رتبه بندی برای مقایسه چند پروژه به کار برده می شود.

همان گونه که در شکل بالا مشاهده می گردد، پس از انتخاب پروژه ها و همچنین انتخاب آیتم «رتبه بندی» پنجره ای نمایان می گردد که در بالای پنجره مورد نظر، لیست پروژه ها قابل مشاهده است. این پنجره دارای بخش های زیر است:

 • مرتب کردن بر اساس معیار ها
 • مرتب کردن بر اساس پروژه
 • ارائه گرافیکی

در ادامه بخش ارائه گرافیکی انتخاب می شود و بر اساس شکل زیر مشاهده می شود که پروژه شیخ بهایی دارای نرخ بازده داخلی بالاتری نسبت به سایر پروژه ها می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که بر اساس این معیار، رتبه آن بالا تر است.

همچنین می توان معیار را به «نسبت ارزش خالص فعلی» تغییر داد و نتایج جدید را مشاهده کرد. بر این اساس می توان طبق شکل زیر، نتیجه گرفت که برای ارزش خالص فعلی، پروژه پروفیل که با رنگ سبز نشان داده شده است از همه بهتر می باشد.

در ادامه، می توان نرخ بازده داخلی برای سهامداران و نسبت ارزش خالص فعلی برای سهامداران و سایر نسبت ها را نیز بررسی نمود و از این طریق می توان پروژه ها را رتبه بندی کرده و پروژه منتخب را شناسایی کرد.

مرور بین صفحات پروژه:

در بخش قبل، آزمون رتبه بندی چند پروژه در کامفار مورد بررسی قرار گرفت در ادامه تحلیل های کامفار، مبحث مرور بین صفحات پروژه، قرار خواهد داشت. در برخی مواقع ممکن است که مروری در صفحات مختلف کامفار مورد نیاز تحلیل گر باشد.

مطالعه مقاله  نرخ بهره اسمی با تابع NOMINAL

در این راستا، ممکن است که تحلیل گر مجبور به بستن برخی از صفحات گردد. این عمل باعث ایجاد خطا و همچنین اتلاف وقت می گردد و ممکن است که اشکلات و خطاهایی را به وجود آورد. در این خصوص لازم است که از یک روش آسان استفاده شود. برای رفع این مشکل، به عنوان نمونه، از جدول خلاصه عملکرد پروژه و از قسمت نتایج تجاری در باکس شماره 1 شده و سپس در باکس شماره 2 جریانات نقدی تنزیل شده و سپس در باکس شماره 3 حساسیت irr انتخاب می گردد. (این انتخاب صرفا یک مثال می باشد و قابلیت تغییر دارد.)

حال ممکن است بنا به هر دلیلی لازم باشد که به صفحات قبل رجوع نمود که بدین منظور در تب نرم افزار، قسمت «پروژه» را انتخاب نموده و موارد زیر را مشاهده کرد:

 • پنجره نقل قول
 • ساختار پنجره به شکل افقی
 • ساختار پنجره به شکل عمودی

با انتخاب هر یک از آنها، صفحات قبل را به سه شکل بالا می توان مشاهده نمود.

پیشگامان بی نهایت مطالعه مقاله آموزش کامفار بخش 7 را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

مرور خطاها:

پس از بخش مرور صفحات بین پروژه، نوبت به آخرین بخش از آموزش نرم افزار کامفار پروژه محور می رسد. در این بخش به بررسی چگونگی مرور خطاها پرداخته شده است. در برخی از مواقع مشاهده می شود که پروژه با خطا هایی مواجه می گردد که بایستی برای رفع آنها اقدام نمود. برای مرور خطا ها می توان از تب نرم افزار گزینه «مرور خطاها» را که آیکن آن به صورت علامت تعجب (!) می باشد، انتخاب کرد.

مطالعه مقاله  آموزش کامفار (بخش 7)

زمانی که این آیکن غیر فعال باشد، یعنی پروژه مورد نظر، بدون خطا است و خطایی در ورود داده های آن رخ نداده است. در ادامه برای توضیح این بخش از پروژه ای استفاده شده است که دارای خطا می باشد زیرا پروژه پوشاک بدون خطا اجرا شد.

مشاهده می شود که پس از انتخاب آیکن «مرور خطاها» پنجره مربوط به خطا های رخ داده شده، نمایش داده می شود. در حالت کلی می توان گفت که:

 • خطای 1 و 4 مربوط به NPV سرمایه گذاری و سهامداران می باشد.
 • خطای 2 و 3 و 5 و 6، مربوط به IRR می شوند.
 • خطای 7 و 8 و 11 مربوط به فاز ساخت و تولید و کمبود وجه می باشند.

برای رفع خطای 1 و 4 می توان از روش های زیر استفاده نمود:

 • کاهش هزینه های سرمایه گذاری
 • افزایش قیمت محصولات
 • افزایش حجم تولید

برای رفع خطا های 2 و 3 و 5 و 6 می توان همانند خطا های 1 و 4 عمل نمود و یا نرخ بهره بانکی را کاهش داد. در مقاله خطاهای کامفار، تمامی خطا ها و روش رفع آنها ارائه خواهند شد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله بودجه ریزی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم.

جهت بهره مندی از تمامی خدمات طرح توجیهی با شماره 09371639243 تماس بگیرید.

مقالات آموزشی

آموزش کامفارآموزش نرم افزار کامفارامکان سنجیبازاریابیتحقیقات بازارتحلیلتحلیل دادهطرح توجیهیطرح کسب و کارکامفارکسب و کارمطالعات بازار

Pid__irAuthor posts

پیشگامان توسعه بینهایت با بیش از چند دهه تجربه، متخصص در ارائه انواع طرح های توجیهی فنی- اقتصادی (امکان سنجی) با استفاده از بروز ترین نرم افزار های داده کاوی و بر پایه اقتصاد داده محور و تحلیل داده های کلان، آماده هوشمند سازی و تحلیل کسب و کارهای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×